Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kristalina Georgieva: Nuk duhet humbur shansi për të hyrë në Eurozonë

Kristalina Georgieva
Foto: FB / KristalinaGeorgieva

Tatimi progresiv i të ardhurave lejon që burimet e një vendi të ndahen më me sukses me shoqërinë.Taksa e sheshtë prej 10 për qind luajti rolin e saj për të dalë në shesh të të ardhurave, por është koha për ta zëvendësuar atë, tha për BTA Kristalina Georgieva, drejtoreshë menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në lidhje me pritjet për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë, ajo tha se pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme, kur të ketë unitet mes forcave kryesore politike, qëllimi mund të arrihet dhe ky shans nuk duhet humbur. “Bullgaria, si pjesa tjetër e botës, e bëri prioritet luftën kundër inflacionit dhe arriti mjaft.Inflacioni vijon të bjerë dhe pritet ta shohim në fund të vitit në intervalin rreth 3 për qind.Sofja ka një mënyrë për të përmbushur kërkesat për të hyrë në Eurozonë”, shton Georgieva.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev është duke bërë vizita në Hungari dhe Zvicër

Presidenti Rumen Radev më 25 dhe 26 maj është duke bërë një vizitë zyrtare në Hungari me ftesë të presidentit Tamash Shujok. Gjatë vizitës, të dy do të inaugurojnë Qendrën Kulturore dhe Arsimore Bullgare në Budapest, e ndërtuar me mbështetjen e të dy..

botuar më 24-05-25 1.30.MD

Bullgaria feston “Pashkët e saj shpirtërore” më 24 maj

Vetëm ai që nuk e di koston e rrënimit të injorancës mund të ketë frikë nga çmimi i arsimit.Arsimi, besimi dhe kultura jonë e krijuan Bullgarinë si një shtet shpirtëror dhe e ruajtën popullin tonë, tha presidenti Rumen Radev në Sofje gjatë kremtimit..

rinovuar më 24-05-24 7.41.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 14°, në Sofje 12°. Në mëngjes do të ketë mjegull në fusha dhe lugina. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas drekës do të mbajë vranësira dhe do të ketë reshje shiu në malet е..

botuar më 24-05-24 6.31.MD