Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Daniell Mitov refuzoi postin e ushtruesit të detyrës së ministrit të jashtëm

Daniell Mitov
Foto: BTA

Përderisa presidenti nuk nxjerr dekret, ministrat e vjetër po i kryejnë detyrat e tyre, komentoi ushtruesi i detyrës së kryeministrit Dimitër Gllavçev duke dalë nga Presidenca. Pas një takimi të shkurtër me presidentin Rumen Radev Gllavçev tha: "Nuk kam propozuar asgjë, komunikimi me presidentin vazhdon. Nuk kam asnjë lajm për të njoftuar".

“Në këtë situatë, për mua është e qartë se nuk duhet të bëhem mollë sherri që ndan shoqërinë dhe pengon institucionet të punojnë. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor deputeti dhe nënkryetar i GERB-it, Daniell Mitov dhe tërhoqi kandidaturën për ushtruesin e detyrës së ministrit të jashtëm. Mitov falënderoi kryeministrin në detyrë Dimitar Glavçev për besimin, si dhe liderin e GERB-it, Bojko Borisov, për "qasjen me mirëkuptim" për rolin e tij të mundshëm në Ministrinë e Jashtme.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov dhe Rosen Zheljazkov

Një kabinet i mundshëm i GERB-it do të vendosë 3 prioritete

Qëllimi i parë dhe më i rëndësishëm është miratimi i një buxheti. Synimi i dytë është Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë. Eurozona është një çështje politike dhe nëse ka një qeveri, ne mund ta lëvizim atë. Pas kësaj, ne mund të shkojmë me..

botuar më 24-07-01 11.55.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shkupi pretendon se Bullgaria nuk ka një projekt për lidhje hekurudhore përgjatë Korridorit nr.8 Ndërtimi i linjës hekurudhore nga Kriva Pal в anka deri në Bullgari përgjatë Korridorit nr. 8 mund të humbasë financimin nga BE-ja për shkak..

botuar më 24-06-28 2.45.MD
Presidenti Rumen Radev

Klasa politike në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka frikë të njohë ekzistencën e fjalës "bullgar" atje

Kreu i shtetit Rumen Radev bëri thirrje për veprime konkrete të menjëhershme nga qeveria bullgare dhe institucionet evropiane për respektimin e parimeve evropiane për zgjerimin e Bashkimit Evropian. “Qeveria e re në shtetin tonë fqinj ka treguar..

botuar më 24-06-26 8.09.MD