Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët në Moldavi përkulen para bëmës së Hristo Botevit dhe heronjve të Bullgarisë

Foto: Shoqëria Shkencore e studiuesve në gjuhën dhe kulturën bullgare në Republikën e Moldavisë

A e dini se në kryeqytetin moldavian Kishinau ka një rrugë me emrin Hristo Botev? Pikërisht aty, rreth tre kilometra larg qendrës së qytetit, qëndron një monument mbresëlënës i poetit, revolucionarit dhe figurës publike bullgare, i cili vdiq në Ballkanin e Vracës më 1 qershor 1878.

Më 2 qershor 2024, në orën 11:00 me orën lokale, para monumentit të Botevit do të mbahet një ceremoni solemne me rastin e 148 vjetorit të vdekjes së revolucionarit dhe në kujtim të heronjve të rënë për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë - mësojmë nga Komuna Bullgare në Republikën e Moldavisë, e cila së bashku me Shoqatën Shkencore të Bullgarëve në Moldavi ftuan të gjithë me gjak bullgar në venat e tyre të bashkohen në tubim.

Monumenti me fytyrën e Hristo Botevit dhe fjalët e tij të famshme: "Ai që bie në luftë për liri, ai nuk vdes" u inaugurua në vitin 1977 në kryeqytetin moldavian dhe është monumenti i dytë më i rëndësishëm bullgar atje pas monumentit "Shipka".

Nënpresidentja Ilijana Jotova

“Ky monument ndodhet më shumë se 550 km nga vendlindja e Hristo Botevit, por vlerësohet me jo më pak dashuri dhe jo më pak patriotizëm”, tha nënpresidentja Ilijana Jotova gjatë ceremonisë zyrtare të hapjes së monumentit të rinovuar në vitin 2023 në prag të Ditës së Iluministëve të Popullit.

Lexoni më shumë:

Përpiloi: Darina Grigorova

Foto: Shoqata Shkencore e studiuesve në gjuhën dhe kulturën bullgare në Republikën e Moldavisë, BTA

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Kampet romake dhe lojërat e gladiatorëve në Festivalin e Trashëgimisë së Lashtë të Shqiponjës së Danubit

Edicioni i 18-të i Festivalit të Trashëgimisë së Lashtë "Shqiponja e Danubit" do të mbahet nga 14 deri më 16 qershor në dy vende në rajonin e qytetit Pleven - në koloninë Ulpia Escus afër fshatit Gigen dhe në kalanë romake "Ad Putea" afër fshatit..

botuar më 24-06-14 6.45.PD

Historia e Plovdivit të lashtë dhe të përjetshëm merr jetë në një festival ndërkombëtar

Festivali Ndërkombëtar "Plovdiv - i lashtë dhe i përjetshëm: histori, etnologji, kulturë dhe art" hapet më 14 qershor dhe do të zgjasë deri më 16 qershor. Në veprimtarinë e organizuar nga Shoqata për Rikrijimin Historik “Filipopoll” priten..

botuar më 24-06-14 5.55.PD

Nxënësit nga i gjithë vendi po ecin në gjurmët e Vojvodës Tanjo dhe çetës së tij

Nga qyteti Tutrakan (Bullgaria Veriore), më 30 maj, filloi marshimi i 39-të "Në rrugën e çetës së Vojvodës Tanjo". Ngjarja është nën patronazhin e Presidentit Rumen Radev. U mbajt rishfaqja tradicionale e zbarkimit të çetës në brigjet e Danubit...

botuar më 24-05-30 11.12.PD