Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевтичният съюз ще настоява за твърда цена на лекарствата за даден период от време

За съжаление в страната има седем области, в които няма нито една аптека, която да изпълнява целия пакет от услуги, предназначени за домашно лечение, които се покриват от НЗОК - частично или изцяло. Според статистиката, която е публикувана в уеб платформата „мАптека”, в област Варна липсват аптеки, предоставящи тези услуги в десет общини (Аврен, Аксаково, Белослав, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол и Суворово - с общо население над 100 хил.души). Това е така защото аптечната дейност е класифицирана като търговия на едро. Всичко останало остава на бизнес интересите на собствениците и няма държавна подкрепа и регулация на тази социална услуга, която изпълняват аптеките, разказа проф. Илко Гетов-председател на Българския фармацевтичен съюз:

"Трябва да въведем и да се опитаме да приложим немския модел на т.нар. твърди цени за определен период от време. Не говорим за фиксирана цена, защото фиксирана цена няма в пазарната икономика. Но лекарствата трябва да бъдат с твърда цена за един обозрим период от време, шест месеца или една година,  с цел хората да не бъдат насочвани към конкретни обекти заради някаква минимална отстъпка или привидна такава, в рамките на няколко стотинки, а да бъдат насочвани към съответните обекти на базата на услугата, качество и разбира се професионализъм по отношение грижата за пациентите".

Тук се заражда един друг въпрос, малко в бъдещ план. Тък като е ясно, че рецептите на хартия вече ще бъдат заменени от електронни такива. Как ще се сработи тази системата в аптеките според вас?

"Ние сме готови за тази система, защото Българският фармацевтичен съюз въведе електронна членска карта на нашите колеги, още преди две години, през 2015-та. И ние сме готови с т.нар. идентификция на магистър-фармацевта тогава, когато тябъде факт. Идеята е и модерният подход е рецептата да се генерира от лекаря, тя да се поставя в един т.нар. "облак" (база данни), общо пространство. И тогава, когато пациентът дойде в моята аптека, аз на базата на неговата здравна карта или на неговия персонален номер, с моето разрешение да работя, т.е. моята карта - да мога да отворя тази рецепта, да я изпълня и да няма хартии, и да няма разкарване на хората обратно при лекарите и т.н. Въпрос на консенсус между политици и професионалисти - това е моето мнение".

И за тези сигнали, които хората могат да подават към организацията (Български фармацевтичен съюз), нека да припомним!

"Да, това е една гореща линия, така да я наречем. Това е за пациентите, лекувани с инсулин. Тогава, когато те немогат да намерят съответния инсулин, ние имаме такава услуга, да потърсим инсулин в съседни аптеки, в съседни общини и възможно най-близко от местоположението, от където ни се обаждат. За съжаление, през месец януари над 130-сет сигнала имаме. Разбира се тук има и метеорологичните условия, проблемите със снегонавяванията и т.н. оказаха влияние и просто лекарства немогат да стигнат до съответните места, но ръста е повече от трикратен, спрямо минали периоди. Това означава, че отново имаме активизиране на паралелната търговия".

И на края - две-три думи за сайта, който видяхме - www.mapteka.bg, който е достъпен до всеки един от нас.

"Абсолютно, да - www.mapteka.bg, това е платформа, създадена от Фармацевтичния съюз, на която могат да се правят справки и да се потърсят аптеки и услуги, които те осигуряват. И съответно визуализация на статистически данни за това колко аптеки има, колко население обслужва, колко магистър-фармацевти, каква е аптеката, къде се приготвят лераства..."

Точно тук щях да ви прекъсна, защото за мен беше полезно да науча, знам, че във Варна две са аптекие, в които се приготвят лекарства. Но в случая ще мога да видя, ако ми се наложи в друг град къде мога да използавам тази услуга.

"Абсолютно, точно така. В друг град ако пътувате и не знаете къде е най-близката аптека, може да видите, включително ние имаме амбиция в рамките на 2017г., дори и работното време да включим".

Ще бъде наистина много удобно за хора, които не са от съответния град!

"Точно така!”.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30