За съжаление в страната има седем области, в които няма нито една аптека, която да изпълнява целия пакет от услуги, предназначени за домашно лечение, които се покриват от НЗОК - частично или изцяло. Според статистиката, която е публикувана в уеб платформата „мАптека”, в област Варна липсват аптеки, предоставящи тези услуги в десет общини (Аврен, Аксаково, Белослав, Ветрино, Вълчи дол, Девня, Долни чифлик, Дългопол и Суворово - с общо население над 100 хил.души). Това е така защото аптечната дейност е класифицирана като търговия на едро. Всичко останало остава на бизнес интересите на собствениците и няма държавна подкрепа и регулация на тази социална услуга, която изпълняват аптеките, разказа проф. Илко Гетов-председател на Българския фармацевтичен съюз:
"Трябва да въведем и да се опитаме да приложим немския модел на т.нар. твърди цени за определен период от време. Не говорим за фиксирана цена, защото фиксирана цена няма в пазарната икономика. Но лекарствата трябва да бъдат с твърда цена за един обозрим период от време, шест месеца или една година, с цел хората да не бъдат насочвани към конкретни обекти заради някаква минимална отстъпка или привидна такава, в рамките на няколко стотинки, а да бъдат насочвани към съответните обекти на базата на услугата, качество и разбира се професионализъм по отношение грижата за пациентите".
Тук се заражда един друг въпрос, малко в бъдещ план. Тък като е ясно, че рецептите на хартия вече ще бъдат заменени от електронни такива. Как ще се сработи тази системата в аптеките според вас?
"Ние сме готови за тази система, защото Българският фармацевтичен съюз въведе електронна членска карта на нашите колеги, още преди две години, през 2015-та. И ние сме готови с т.нар. идентификция на магистър-фармацевта тогава, когато тябъде факт. Идеята е и модерният подход е рецептата да се генерира от лекаря, тя да се поставя в един т.нар. "облак" (база данни), общо пространство. И тогава, когато пациентът дойде в моята аптека, аз на базата на неговата здравна карта или на неговия персонален номер, с моето разрешение да работя, т.е. моята карта - да мога да отворя тази рецепта, да я изпълня и да няма хартии, и да няма разкарване на хората обратно при лекарите и т.н. Въпрос на консенсус между политици и професионалисти - това е моето мнение".
И за тези сигнали, които хората могат да подават към организацията (Български фармацевтичен съюз), нека да припомним!
"Да, това е една гореща линия, така да я наречем. Това е за пациентите, лекувани с инсулин. Тогава, когато те немогат да намерят съответния инсулин, ние имаме такава услуга, да потърсим инсулин в съседни аптеки, в съседни общини и възможно най-близко от местоположението, от където ни се обаждат. За съжаление, през месец януари над 130-сет сигнала имаме. Разбира се тук има и метеорологичните условия, проблемите със снегонавяванията и т.н. оказаха влияние и просто лекарства немогат да стигнат до съответните места, но ръста е повече от трикратен, спрямо минали периоди. Това означава, че отново имаме активизиране на паралелната търговия".
И на края - две-три думи за сайта, който видяхме - www.mapteka.bg, който е достъпен до всеки един от нас.
"Абсолютно, да - www.mapteka.bg, това е платформа, създадена от Фармацевтичния съюз, на която могат да се правят справки и да се потърсят аптеки и услуги, които те осигуряват. И съответно визуализация на статистически данни за това колко аптеки има, колко население обслужва, колко магистър-фармацевти, каква е аптеката, къде се приготвят лераства..."
Точно тук щях да ви прекъсна, защото за мен беше полезно да науча, знам, че във Варна две са аптекие, в които се приготвят лекарства. Но в случая ще мога да видя, ако ми се наложи в друг град къде мога да използавам тази услуга.
"Абсолютно, точно така. В друг град ако пътувате и не знаете къде е най-близката аптека, може да видите, включително ние имаме амбиция в рамките на 2017г., дори и работното време да включим".
Ще бъде наистина много удобно за хора, които не са от съответния град!
"Точно така!”.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..