Д-р Мария Папазова е популярен холистичен лекар. Тя представя пред варненската аудитория важността на витамин В12 и опасностите от подценяването му. С нея се срещаме на семинар на тема "Има ли дефицит на витамин B12?", който се проведе в концертното студио на Радио Варна. Срещата с варненската публика е инициирана от д-р Папазова и американците Сали Пачолок и д-р Джефри Стюарт, автори на книгата "А дали не е B12?".
- Да започнем оттам - една среща с варненци, която насочва вниманието към един витамин, който обикновено хората използват в момент, в който вече са се сковали. Един витамин, който е от огромно значение за организма, който в инжекционната си форма е най-чист.
- Явно Вие много знаете, за разлика от много лекари. За съжаление винаги е така - човекът тръгва от собствената си болка от собствените си проблеми и тогава разбира същината на нещата. Аз съм много щастлива и искам да благодаря на Радио Варна, че ни прие в прекрасния си дом и енергията на морето, и цялата красота ще бъде прекрасен фон за това събитие, което наистина тръгна някак си от моята душа преди две години, защото аз се оцених собствените си грешки във връзка с този много злокобен и тайнствен дефицит. В случая с B 12 се знае, че при един вид анемия, който е много рядък, всъщност имаме злокачествен дефицит на В12. И тази анемия се нарича пернициоза. Затова, когато кръвта е нормална, човек да речем има неврологични симптоми или детето изостава в развитието, или е сложена диагноза множествена склероза, Паркинсон, Алцхаймер, деменция или човекът пада и отива при травматолог - правят кръвна картина колегите навсякъде по света. Ако пациентът сам знае и каже - дали бихте ми проверили за дефицит на В12, ще последва изсмиване.
- Каква симптоматиката? Как да разберем, че може би ние най-вероятно имаме дефицит на Б12. Храните, които употребяваме и живота ни е доста динамичен и не добър. Така че със сигурност имаме недостиг на витамин Б12, а и не само...
- Да, другите много сложни дефицити, които причиняват големи проблеми, са на йод на витамин Д3, но по отношение на В12 важното е, че неговата роля е много сложна. В12 е важен за всяка една клетка, за да може ДНК-информационния сейф да се поддържа в нормални граници, да няма злокачествено израстване. Цялата информационна база на клетката да се подновява. Но е и много важен за нервната система. Затова симптомите могат да започнат като хронична умора, главоболие, световъртеж и изтръпване, мравучкане по крайниците.
- Нещо, което всеки в днешно време има.
- Всеки има, това е кошмарът всъщност, че В12 е една мимикрия, един потаен убиец и когато вече се появят неврологичните симптоми, е късно. Особено при децата.
Цялото интервю с д-р Мария Папазова чуйте в звуковия файл:
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..