Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мария Папазова: "Омаловажаваме дефицита на витамин В12"

Д-р Мария Папазова е популярен холистичен лекар. Тя представя пред варненската аудитория важността на витамин В12 и опасностите от подценяването му. С нея се срещаме на семинар на тема "Има ли дефицит на витамин B12?", който се проведе в концертното студио на Радио Варна. Срещата с варненската публика е инициирана от д-р Папазова и американците Сали Пачолок и д-р Джефри Стюарт, автори на книгата "А дали не е B12?".


- Да започнем оттам - една среща с варненци, която насочва вниманието към един витамин, който обикновено хората използват в момент, в който вече са се сковали. Един витамин, който е от огромно значение за организма, който в инжекционната си форма е най-чист.
 - Явно Вие много знаете, за разлика от много лекари. За съжаление винаги е така - човекът тръгва от собствената си болка от собствените си проблеми и тогава разбира същината на нещата. Аз съм много щастлива и искам да благодаря на Радио Варна, че ни прие в прекрасния си дом и енергията на морето, и цялата красота ще бъде прекрасен фон за това събитие, което наистина тръгна някак си от моята душа преди две години, защото аз се оцених собствените си грешки във връзка с този много злокобен и тайнствен дефицит. В случая с B 12 се знае, че при един вид анемия, който е много рядък, всъщност имаме злокачествен дефицит на В12. И тази анемия се нарича пернициоза. Затова, когато кръвта е нормална, човек да речем има неврологични симптоми или детето изостава в развитието, или е сложена диагноза  множествена склероза, Паркинсон, Алцхаймер, деменция или човекът пада и отива при травматолог - правят кръвна картина колегите навсякъде по света. Ако пациентът сам знае и каже - дали бихте ми проверили за дефицит на В12, ще последва изсмиване.  
- Каква симптоматиката? Как да разберем, че може би ние най-вероятно имаме дефицит на Б12. Храните, които употребяваме  и живота ни е доста динамичен и не добър. Така че със сигурност имаме недостиг на витамин Б12, а и не само...
 - Да,  другите много сложни дефицити, които причиняват големи проблеми, са на йод на витамин Д3, но по отношение на В12 важното е, че неговата роля е много сложна. В12 е важен за всяка една клетка, за да може ДНК-информационния сейф да се поддържа в нормални граници, да няма злокачествено израстване. Цялата информационна база на клетката да се подновява.  Но е и много важен за нервната система. Затова симптомите могат да започнат като хронична умора, главоболие, световъртеж и изтръпване, мравучкане по крайниците.
- Нещо, което всеки в днешно време има.
- Всеки има, това е кошмарът всъщност, че В12 е една мимикрия, един потаен убиец и когато вече се появят неврологичните симптоми, е късно. Особено при децата.

Снимка

Цялото интервю с д-р Мария Папазова чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15