Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Набират по проект 22-ма лични асистенти в Балчик

Балчик е одобрен с проект „Насърчаване достъпа до заетост на уязвимите групи“, чрез който ще се предоставя социалната услуга „личен асистент“. Включва подкрепа за намиране на работа и подобряване достъпа до заетост на хората с увреждания, както и за насърчаване участието на пазара на труда на лица, полагащи грижи за зависими членове в семейството. Кандидатите, които желаят да предоставят услугата „личен асистент“,  трябва да отговарят на условията да са икономически неактивни или да са безработни, които се грижат за близките си с увреждания, но и не трябва да са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Желаещите могат да подават заявления до 23 май в Общинска администрация Балчик. Договорът се изпълнява чрез Министерството на труда и социалната политика, финансира се безвъзмездно по програма „Развитие на човешките ресурси” от Европейския социален фонд. Проектът струва 316 хиляди лева, с които ще се осигури назначаването на 22-ма души, които ще могат да се грижат за член от семейството си.

Интерес към социалната услуга има, тъй като от миналата година в Балчик се изпълнява друг подобен проект – чрез който работят лични асистенти и домашни помощници. Над 30 нуждаещи се от помощ обаче не бяха обхванати заради ограничения ресурс. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Няма да има увеличение на данъци, такси и социални придобивки

Министърът на социалната политика и труда, Борислав Гуцанов, заяви пред журналисти в Бургас, че няма да има повишаване на данъци и такси, както и промени в социалните придобивки. Той подчерта, че хората трябва да се чувстват спокойни, тъй като бюджетът ще гарантира стабилността на социалната сфера без намаляване на средствата. Гуцанов добави, че..

публикувано на 09.02.25 в 12:40

Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий е новият Видински митрополит. Това показват резултатите от гласуването за избор на нов митрополит за видинската епархия, предаде репортер на БГНЕС. Изборът започна с литургия  в параклиса на Светия синод "Св. Цар Борис-Михаил". Името на Пахомий беше съобщено в 11:00 ч. С пълно единодушие - 14 гласа - Браницкият епископ..

публикувано на 09.02.25 в 12:23
Председателят на временната комисия на НС за проблемите с безводието Манол Генов на заседанието в НС -  9 януари 2025 г.

Ремонтират ВиК мрежи за 800 млн., Добрич - един от градовете

Министерство на околната среда и водите (МОСВ) ще сключи договори със седем ВиК оператора за интервенция, ремонт във ВиК мрежи, за около 800 млн. лв., съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов пред БНР. Той обясни, че става дума за градовете Велико Търново, Габрово, Плевен, София, Търговище, Хасково и Добрич. Ресурсът ще бъде разпределен..

публикувано на 09.02.25 в 11:05

Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия

Пътищата в област Добрич са проходими при зимни условия, настилките са обработени от десет машини на Областно пътно управление – Добрич. В областният град главните улици и булеварди, и улиците, по които минават линиите на градския транспорт, са приоритетно обработени против заледяване. Това съобщи в официалния си профил в социалните мрежи кметът на..

публикувано на 09.02.25 в 10:17

Старо свлачище в Балчик се активизира отново

Свлачището в Балчик, в района на вилна зона “Овчаровски плаж” , което се простира на 90 декара, отново e активно. Според специалистите, съществува реална опасност от срутване на изоставените сгради в района, а земните маси бавно се движат към крайбрежната алея. Издадена е препоръка към собствениците да не се допускат хора до сградите, които са..

публикувано на 09.02.25 в 09:40

Времето на 9-ти февруари- облачно, студено и със силен вятър по Черноморието

Днес ще е облачно и главно преди обяд на изолирани места по Черноморието и в Югоизточна България ще има съвсем слаби валежи от сняг. След обяд над Лудогорието и по поречието на Дунав облачността ще започне да се разкъсва и да намалява. Ще продължи да духа слаб до умерен, по Черноморието временно силен вятър от север, който към края на деня ще..

публикувано на 09.02.25 в 08:18
Цветан Симеонов, Българска търговско-промишлена палата (БТПП)

Бизнесът алармира за дефицит на висшисти в техническите науки

Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..

публикувано на 08.02.25 в 14:44