Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Будни сънища" с много цвят в живописна изложба

От 16 до 24  август в Градската художествена галерия може да разгледате изложба живопис на художничката Соня Русков със заглавие БУДНИ СЪНИЩА.

   Като възпитаник на Художествената академия в София и ученичка на Светлин Русев с магистратура по реставрация, Соня Русков е работила по възстановяването на стенописите в някои от най-известните църкви и манастири в България. От 17 години художничката живее в Германия. Тя прави редица самостоятелни изложби и нейни творби се показват в Европа и Африка.  Заедно с това Русков намира време да ръководи проекта "Мостове в изкуствата" в програмата "Култура и училище" в Германия. Авторката споделя, че за нея е истинска радост и удоволствие да представи творбите си пред варненска публика.

"Нека отношението към изкуството бъде като потребност, храна за душата и сетивата, защото в противен случай ще пожертваме на олтара на всекидневната суета и материалност фантазията и чувствителността си и накрая вече няма да можем да повярваме в нищо и нашите блянове и мечти няма да имат никаква стойност", казва Соня.

Повече за изложбата от интервюто на Ваня Славова:

-Какво включва експозицията?

-Представени са 30 творби от различни периоди. Има картини, които са нарисувани специално за тази изложба и те са датирани от 2017 година, фактически емблематичната работа носи също името "Будни сънища".

-Защо "Будни сънища"? Може би ги рисувате тези картини вечер преди или след сън?

-Да. Понякога рисувам и нощем, но това е едно название, което включва абстрактни неща с много фантазии и поради това изложбата е с такова название. Няма конкретна тема, абстрактни са творбите ми.

Снимка-Как се насочихте към абстракцията?

-Картините са инспирирани от някои емоции, преживявания.

-Живеете в Германия, където хората са с по-обрани емоции, но в картните всичко е позволено, нали?

-Да, така е, действително. Особено се вълнувам тук на българска сцена.

-Да загатнем нещо и за публиката, която ще дойде, издайте на варненските ви почитатели какво ще видят?

-Картини от различни периоди. Варна ме свързва с участие в няколко пленера и някои картини са вдъхновени от морето и хората на Варна, а други неща са рисувани в България, но пак с мисъл за тази изложба.

-Как я намирате Варна през вашата призма, какъв е градът през вашия поглед?

-Прекрасен град. Аз от 2000-та година не бях идвала на българска сцена. Преди няколко години направих изложба в София и сега съм безкрайно щастлива, че изложбата ми е в морската столица, тук под покрива на Варненската галерия намериха място творбите ми.

-Как сте ги рисували, с каква техника, какви бои и материали?

-Завършила съм "Реставрация и консервация" и в много от творбите ми може да се видят няколко пласта и няколко материала. Обичам смесената техника, както едно време в манастирите, в които съм работила откривах слой след слой стари стенописи, така и в моите картини има многопластие.

-Това дава възможност и за по-дълбоко тълкуване, когато едно съдържание има повече пластове?

-Да, да, така е, нека оставим това да направят критиците. :)

 

 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12