Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доколко сме независими днес?

В Деня, в който отбелязваме 109 години от обявяването на Независимостта на България ви срещаме с Александър Стойчев - философ и социолог. От 1979г. е асистент по философия в МУ – Варна. От 1997г. – главен асистент по медицинска етика и философия в Катедрата по Социална медицина и организация на здравеопазването – МУ-Варна. Член е на Българската философска асоциация, Асоциация на университетските преподаватели по философия, ICPIC; Експерт по медицинска етика към UNESCO​. Днес от него търсим философското виждане на това доколко сме независими днес - като отделни личности и като държава:




Да си независим в индивидуалния смисъл на думата е условно понятие, тъй като сме взаимозависими, не живеем изолирано в едно общество.Това, което шотландския философ Дейвид Хюм нарича „даване и получаване в обществения живот” показва условността на думичката независим.

Доколко ние като личности сме независими?Оказва се, за съжаление, че сме зависими от толкова много фактори днес.

В една демократична държава, по принцип, гражданите са независими в рамките на закона. Още Русо беше казал: „Свободата на личността свършва там, където започва свободата на една друга личност”. Независимостта на индивида е свързана с вътрешната му свобода - това е смисълът в нашето съвремие.

Още в далечната 1941 година един известен философ казва: „Свободата да изказваме мислите си има някаква стойност само ако мислиш с твои собствени мисли”. Нормалните ограничения върху личността са много малко за сметка на манипулираните такива. Вече манипулацията идва отвсякъде. Тя е политическапропаганда, тя е в рекламата - всички тези неща ни внушават определен тип поведение. За съжаление в обществото това е масово. Това е една тенденция започнала още от средата на 20-ти век. Все по-трудно имаме критично мислещ гражданин, който да оценява нещата сам, без външна намеса.

Оттук и към другия въпрос  - до колко държавата ни е независима днес?

В България този ден през 1908 година слага формалното начало на независимостта на Третата българска държава. Това е един период на подем на Българската нация. Развили сме едно чувство за малоценност като нация.  Това е следствие от големите шамари, които сме получили от националните катастрофи, от Междусъюзническата и Първата световна война, от които още не можем да се оправим като самочувствие. Като държава страдаме и не сме толкова независими, колкото би трябвало да бъдем. Все се лутаме на чия страна да сме – ту на една, ту на друга. Това е причината да не се усеща същината на независимостта днес в нашата държава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варан Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 15.01.25 в 18:40

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20