Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доколко сме независими днес?

В Деня, в който отбелязваме 109 години от обявяването на Независимостта на България ви срещаме с Александър Стойчев - философ и социолог. От 1979г. е асистент по философия в МУ – Варна. От 1997г. – главен асистент по медицинска етика и философия в Катедрата по Социална медицина и организация на здравеопазването – МУ-Варна. Член е на Българската философска асоциация, Асоциация на университетските преподаватели по философия, ICPIC; Експерт по медицинска етика към UNESCO​. Днес от него търсим философското виждане на това доколко сме независими днес - като отделни личности и като държава:




Да си независим в индивидуалния смисъл на думата е условно понятие, тъй като сме взаимозависими, не живеем изолирано в едно общество.Това, което шотландския философ Дейвид Хюм нарича „даване и получаване в обществения живот” показва условността на думичката независим.

Доколко ние като личности сме независими?Оказва се, за съжаление, че сме зависими от толкова много фактори днес.

В една демократична държава, по принцип, гражданите са независими в рамките на закона. Още Русо беше казал: „Свободата на личността свършва там, където започва свободата на една друга личност”. Независимостта на индивида е свързана с вътрешната му свобода - това е смисълът в нашето съвремие.

Още в далечната 1941 година един известен философ казва: „Свободата да изказваме мислите си има някаква стойност само ако мислиш с твои собствени мисли”. Нормалните ограничения върху личността са много малко за сметка на манипулираните такива. Вече манипулацията идва отвсякъде. Тя е политическапропаганда, тя е в рекламата - всички тези неща ни внушават определен тип поведение. За съжаление в обществото това е масово. Това е една тенденция започнала още от средата на 20-ти век. Все по-трудно имаме критично мислещ гражданин, който да оценява нещата сам, без външна намеса.

Оттук и към другия въпрос  - до колко държавата ни е независима днес?

В България този ден през 1908 година слага формалното начало на независимостта на Третата българска държава. Това е един период на подем на Българската нация. Развили сме едно чувство за малоценност като нация.  Това е следствие от големите шамари, които сме получили от националните катастрофи, от Междусъюзническата и Първата световна война, от които още не можем да се оправим като самочувствие. Като държава страдаме и не сме толкова независими, колкото би трябвало да бъдем. Все се лутаме на чия страна да сме – ту на една, ту на друга. Това е причината да не се усеща същината на независимостта днес в нашата държава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05