Тази вечер арменците празнуват Бъдни вечер.Традицията повелява вечерта на 5 януари да бъде отслужена тържествена църковна литургия, на която свещеникът да възвести Христовото рождение.
Питката с късмети се разчупва от най-възрастния член на семейството и се раздава на останалите, като първото парче се слага пред иконата на Света Богородица.
Повече за празника пред репортера Даниела Стойнова сподели Шохик Симонян - домакин в арменската църква „Свети Саркис” във Варна:
- От няколко години арменската общност от цял свят раздава за Бъдни вечер нар. Плодът е за здраве, щастие, за всичко. Нарът носи радост на всички вкъщи. Тази традиция е от 5-6 години насам. В цял свят, където има арменци и арменски църкви, навсякъде след литургията раздаваме нар на всички миряни.
- И тук във Варна ще бъде така?
- В арменския обичай във всяка къща, както в българските семейства, ще има постни храни. При нас задължително трябва да има повече плодове. Ние имаме и десерт – ашуре се казва.
- Ашуре ние знаем какво е, но вашето е по-особено. Варено сладко жито е при нас, а при вас?
- И при нас е варено жито, но при вас става малко по-сухо. При нас на арменски се казва ануш абурдж, т.е. – сладка супа. Малко е по-рядка и вътре има задължително стафиди, орехи, канела, сушени плодове и най-важното – розова вода.
- Много ароматно.
- Много ароматно и много хубав десерт е. И не зная защо точно в арменските семейства става най-хубаво.
- Може би защото го правят отдавна?
- Нашите съседи чакат за Коледа или за Нова година, защото знаят, че в арменското семейство задължително ще има ашуре.
- А имате ли този обичай, който имаме ние българите, на масата ястията да са нечетен брой и да се прекадява?
- Да, същото го има тук, има го и в Армения. Ястията трябва да са 5, 7, 9 или 13.
- А прекадява ли се с въгленче с тамян?
- Не, нямаме го този обичай при нас.
Цялото интервю с Шохик Симонян чуйте в прикачения звуков файл:
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..