Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дом от стомана за 150-сет години

Човек има две родини - едната, където е роден, а другата - където живее добре. Това гласи древна индийска поговорка. И ако вникнем в нея ще се убедим, че домът далеч от шумния град е за предпочитане заради уединението с природата и тишината. Все повече семейства избират живота извън града, в т. нар. градски къщи. Къщи от дърво, стомана и монолитно строителство, с интересна архитектура се градят във вилните зони край Варна - в района на Траката, Ален мак, кв. Виница и др. Това каза за Радио Варна арх. Никола Витанов, който се занимава с проектирането и строителството на къщи от стоманени конструкции. Лично той предпочита в момента уюта на градския си апартамент, защото е по-удобно за живеене. Не изключва след време, обаче, когато децата му пораснат и станат самостоятелни, да заживее със семейството си точно в такъв модерен дом извън града. Практични съвети за избора на модерен дом и как се изгражда къща от контейнери, чуйте в интервюто с арх. Никола Витанов:





Моят опит показва, че младите хора търсят комфорт извън града, спокойствие, зеленина и т.н. Постигат го чрез т.нар. градски къщи с по-малък двор и с по-компактна сграда, която да има обема на апартамент в града.

Какви са предимствата на един такъв модерен дом?

Предимствата са много. Най-важното е, че това е дом, който отговаря на индивидуалните изисквания на клиента.

Говорим за модерен дом, но нека да го разграничим от стандартния дом. Кое го прави модерен?

Параметрите на една сграда дава модерния дом. Обикновено това е добра топлоизолация, по-добра шумоизолация, и е разход, който най-бързо във времето се изплаща.

Бързо се строи за разлика от стандартното строителство.

Да. Минаваме и към момента с изпълнението и сухото строителство. Това са т.нар. монтажни работи (сглобяеми къщи). Те биват дървени, стоманени, сламени, монолитни.

А вие какви къщи изграждате?

Основно със стоманени конструкции се занимавам.

Повече устойчивост ли има този вид конструкция във времето?

Има, да. При дървените къщи има голям проблем - липсата на качествен дървен материал в България. При закупуване на качествен материал за изграждане на дървена къща, цената става съизмерима с тази на стоманената конструкция и на монолитното строителство.

Колко къщи от стоманена конструкция има построени във варненска област?
 

Аз лично съм изградил и проектирал 15 на брой. Може би над 50-сет са къщите в региона, които са изградени през последните пет години от колегите в този бранш.

Къде най-много се проектират такива къщи?

Във вилните зони - Траката, Ален мак, кв. Виница и др. Там, където хората търсят уединението.

Има тенденция да се правят къщи от контейнери. Вие имали ли сте подобна задача?

Имам скромен опит в тази област. Смея да твърдя, че не е рационално за нашите условията в България. Цената, вложените материали и труд, за да бъде устойчиво, е по-висока отколкото да се направи по друг начин.

Има ли такава къща построена вече край Варна?

Да. Къщата се намира в с. Приселци.

Това ли е бил най-трудният проект, който сте имали?

Може би, да.

Колко време ви отне изпълнението на проекта на тази къща от контейнери?

Много бързо го завършихме, но с много големи усилия и непредвидени логистични пречки. Гражданите строят всякакви сгради на места, където няма добра инфраструктура или липсва такава. Просто общината не се е погрижила за това.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36