Маестро Табаков, как се съчетават Концерт за цигулка и оркестър в ре мажор от Бетовен и Симфония № 6 от Шостакович, как звучи комбинацията между тези двама класици на симфонизма от различни епохи?
Идеална е комбинацията. Винаги съм смятал, че като вид музика Бетовен и Шостакович си подхождат и много често съм обединявал техни творби в мои концерти. В музиката им могат да се намеря сходства, като начин на мислене, независимо че всеки следва свой собствен стил. Има нещо, което е много близко между тях - в начина на звучене на оркестъра, начина на подреждане на оркестъра. Бетовен и Шостакович стоят хармонично един до друг, докато например Бетовен и Щраус няма как да звучат добре заедно или да кажем Шостакович и Брамс.
Върху какво акцентирате в интерпретацията, какво е важно за вас като диригент да постигнете в един концерт?
Важно е да пресъздам максимално това, което изисква композиторът. Това е първостепенна задача не само за мен, но и за оркестъра. Ние сме изпълнители и трябва на първо място да изпълним всичко, което авторът е искал да каже. А той го казва с определени стойности и обяснения в нотното писмо и ако ние сме честни към композитора и следваме внимателно указанията му, това ще бъде достатъчно за начало. Оттам нататък ние трябва да се опитаме да вложим нещо от себе си. Но пак повтарям, на първо място е необходимо да бъдем верни на автора.
Дирижирали сте в много страни, работили сте с различни оркестри, познавате различни публики. Бихте ли сравнили рецепцията за симфонична музика у нас и другаде по света?
Навсякъде публиката е различна, разбира се Бетовен винаги се приема добре, Шостакович също. В страните с големи музикални традиции в симфонизма се слуша много повече съвременна музика, отколкото в България. Като критерии, слушане и репертоар, ние във всеки случай сме по-назад. В Германия произведенията се изпълняват веднага след написването им, докато у нас това се случва след около 100-105 години. Изчислил съм, че и при много български композитори съотношението между написването и изпълнението на дадена творба е същото. Това несъмнено влияе зле върху вкуса на публиката.
Но това е много дълъг период за страна като България, която претендира да разполага с талантливи музиканти, а и с изкушена публика. Защо се получава това разминаване?
Влияние оказват различни фактори. Отнася се донякъде и до вкуса на музикантите. Музикантите са тези, които трябва да изпреварват публиката, да я образоват, да я възпитават, а не да се ръководят само от това, което тя предпочита. Да, публиката познава и обича определени произведения, които също са хубави, но ако тръгнем по този път, на практика няма да вървим напред и няма нищо ново да научим и постигнем.
Каква музика препоръчвате?
Музика на високо художествено ниво, съвременна музика, независимо дали е опера, мюзикъл или симфоничен концерт. Хубаво е да има повече симфонични концерти, защото те са особено важни както за култивиране на висок музикален вкус в публиката, така и за поддържане нивото на оркестъра. Трябва да отчитаме факта, че живеем в XXI век и не може да слушаме само позната музика или пък само музика за забавление. Трябва да се запознаваме и с нови произведения, с музика, която ни кара да мислим по нов начин, адекватен на времето.
Спомням си интригуващата атмосфера на последния Ви концерт в рамките на ММФ „Варненско лято“, когато аплодирахме премиерата на Ваше произведение. Над какви нови композиции работите сега?
Композирам много неща, но сега не е сезонът, в който се занимавам с това. Ще композирам през лятото, като си взема почивка и се абстрахирам от делника. Сега се фокусирам върху диригентската си дейност. Следващия месец предстои изпълнението на моята Девета симфония на Мартенските музикални дни в Русе и в София.
Известен сте с перфекционизма си. Как се отстоява подобно високо кредо?
Човек трябва да се старае да прави добре това, което прави. И да се чувства отговорен. Независимо каква е професията му.
Снимки и интервю - Виолета Тончева
Шарен и разнообразен ще е киноафишът през новата година. Очакват ни хитови заглавия, ето и някои от тях: Още в третия ден на Новата година по кината у нас излиза „Носферату“на режисьора Робърт Егърс. Мрачната вампирска история е римейк на един от първите филми на ужаса от 1922 година - германската продукция "Носферату – Симфония на ужаса"...
Предаването "Джем сешън" на Радио Варна продължава поредицата от концерти в празничните дни. 30 декември - Концерт "Мост между поколенията" в Първо студио на БНР от 22.02.2024г. Участват Биг бенда на БНР и младите дарования от вок състав Графити – гр Търговище, вокална студия Усмивки – Стара Загора и специалните гости Невена Пейкова, Надежда..
2024 г. беше забележителна година за музиката. Многобройни артисти разшириха творческите си граници, счупиха рекорди и завладяха световната публика. От разпродадени турнета до рекордни стриймове и определящи за индустрията отличия - тези музиканти оставиха незаличима следа през годината. Ето кои са най-влиятелните артисти на 2024 г: 1...
"И назад" на Do Sho и Bobby D е най-излъчваната песен в ефира на Радио Варна за 2024г. На второ място се нарежда група Юпитер 7 , състояща се от млади музиканти, с техния дебютен сингъл "Двамата с теб" . В челната десетка са още: Боби Иванчев, Lenny Kravitz, Mary Boys Band, Mike Della Bella Project, Robbie LaBlanc и др. Поп,соул, поп рок и..
По традиция в края на всяка година от печат излиза календарът „Стара Варна“. Интересен факт от близо тридесет годишната му история е, че броеве от него са пропътували земното кълбо. През годините неговият създател и издател Ламбрин Сотиров е изпращал бройки до Австралия и Огнена земя. "Градската традиция тази година навършва 27 години. Това е..
Няколкостотин ръководства на читалища са се подписали под отворено писмо , изратено до Министерство на културата с апел, че финансирането им е недостатъчно, а одобряването на проектите за финансиране по Програма "Читалища" на ведомството са непрозрачни. Над 3 000 са читалищата у нас. И в големите градове, и в малките, и в селата, те играят..
Предаването "Джем сешън" по Радио Варна ще излъчи поредица от концерти в празничните дни. В понеделник, 23 декември, триото за електронен поп и рок с алтърнатив, денс и фънк елементи "Innerglow" представи най-големите си хитове на живо в първо студио на БНР. На слушателите представихме документален запис от 4 октомври 2023 г. На 24..