След двете предпремиери на мюзикъла „Да пееш под дъжда!“ предстои и офицалната му премиера в програмата на две от най-значителни събития в културния афиш на Варна – Международния музикален фестивал „Варненско лято“ и "Опера в Летния театър" 2018.В мюзикъла участват Орлин Горанов, Мариан Бачев, Пламен Георгиев, Даниела Димова, Сребрина Соколова, Миглена Стоева, Анелия Мангърова, Николай Димитров и др., а така също оркестърът и балетът на Държавна опера Варна. Диригент на спектакъла е Страцимир Павлов, хореографията е дело на Боряна Сечанова и Мариана Крънчева, а сценографията - на Иван Токаджиев. Режисьор е Борис Панкин, който отдавна е заявил амбицията си да работи на територията на мюзикъла и го прави успешно. Вяра Николаева разговаря с него:
- Какво ще види публиката на сцената?
- Ще види оживял филма с изключителното въздействие на живата музика. Диригент е Маестро Страцимир Павлов. Формацията е от музиканти на Държавна опера Варна и гост музиканти, които поемат някои партии, които не са характерни за оперната формация. Ще видят 18 солисти, 16 балетисти и един прекрасен-дъждовен оркестър, както вече казах. Два часа ще пътеществат в света на холивудското кино от 1927 год.. Всичко това е една любовна мечта, която става реалност в края. Това е отликата между мюзикъла и живота ни. Понякога нашите мечти не стават реалност, уви.
- Предвид, че името на Борис Панкин се свързва с мюзикъла в последните години и пълни залите, то няма начин да не попитам, дали този жанр набира популярност в България. Ако е така, защо?
- В този репертоар на Държавна опера Варна има вече пети мюзикъл. Наред с многобройните класически заглавия. Това формира Варна като мюзикълен център в страната, не само като морска столица, но и като столица на мюзикъла. Безспорен факт е. Веднага след „Да пееш под дъжда” излиза „Знакът на Зоро”. Заедно с „Котките”, „Тримата мускетари” и „Граф Монте Кристо” имаме много добър пет. Нашият проект „Да пееш по дъжда” е от този златен период, когато Бродуей се налага като религия за целия свят. Това е един от редките случаи, когато един световен мюзикъл започва от Лондон, а не от Ню Йорк. Той е създаден в Европа като сценична продукция. Истината е, че на Балканите, в България и в Югоизточна Европа го нямаме като заглавие до този момент, в който го продуцира Държавна опера Варна.
- Мариан Бачев и Орлин Горанов излизат в главните роли на сцената. Имената им спират погледите върху афиша. Видях хора да реагират възклицавайки: О, това трябва да се гледа!
- Макар и от различни поколения с това, което са направили до този момент, те заслужават да се каже: Е, това си заслужава да се гледа! С Мариан работим повече от 20 години. От дете, както се казва. От второкурсник. С Орлин работим от 7 години. Тогава те се срещнаха и с Мариан. Не си мисля, че аз съм ги избирал. Хора като Орлин Горанов не се избират. Те избират. Смятам, че той е рицарят на българската музикална сцена. Не, че няма и други достойни колеги, а защото неговото излъчване, неговата осанка, не говоря за таланта му, будят точно това-благородство, усещане за връзка между теб и небесното. Той е очарователен, харизматичен човек, а и много обича театъра. Това ни е пети проект с Мариан и Орлин. Държа да отбележа, че само два да музикални „Човекът от Ла Манча” и „Да пееш под дъжда”. Другите са драматични пиеси.
Цялото интервю с Борис Панкин можете да чуете в звуковия файл:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..