Това, което мога да кажа като първоначално усещане беше невероятната вълна от собственото удовлетворение, което човек може да изпитва, когато разкрие за първи път възможностите и силите на собственото тяло. Но те не са само физически. Да, краката бягат, но в крайна сметка мозъка и психиката са тези, които те държат! Особено след един по-продължителен километраж. На мен за първи път ми се случи да пробягам толкова дълга дистанция. Бягала съм до 30 км. без прекъсване. Но след 30-я откриваш други сили в себе си, друг физически и психологически потенциал, който имаш и който като го задържиш и усвоиш, надявам се може да доведе човек до много по-големи неща. Маратонът е нещо, което си поставих като лична цел, подготвих се, сама си организирах участието с подкрепата на моя съпруг, заедно го пробягахме и наистина е нещо, което нямам търпение да направя отново.
Каква беше подготовката, колко време?
Буквално около Коледа го реших. Хареса ми много, че съвпада с моя личен празник - рождения ми ден, който беше в деня преди маратона. А догодина е точно на рождения ми ден, което ми постави още една усмивка в календара за тогава, да си мисля дали в Рим отново или в друг град. Започнах да чета статии, да увеличавам постепенно разстоянията, които бягам. Дишане, дори някои диети, но аз не ги спазвах тъй като след едно продължително бягане човек е много гладен, склонен е да изяде света (смее се). Това е и един от любимите ми моменти, който за мен е също част от тренировката да си похапнеш, разбира се правилно, след такова физическо натоварване. Тогава калориите отиват и на точните места в тялото. Две седмици преди маратона се чувствах напълно готова.
А предизвикателствата там на място? Кои получиха медали и каква част от участниците финишираха?
Участниците бяха от около 100 държави, по мои груби сметки около 16-17 хил.души стартираха. До последно бях свидетел как много възрастни дами се бориха, къде с ходене, къде с бягане да финишират. Но самият факт, че стартират е достатъчно уважителен! Медали получават финиширалите.
Трасето как е подбрано? Минава ли се покрай красотите на Рим или е изведено извън града?
Около 30 км. са извън града, последните 10 км. са подбрани не случайно така, много атрактивни, много мотивиращи. Това е цялата красота на Рим - площад Навона, Пиаца дел Пополо, площад Венеция, където е и финалът. Там местната публика и туристите ръкопляскат и са много подкрепящи за бягащите.
На 13-ти май предстои третото издание на варненския маратон, който организаторите се стремят да го утвърдят като международен. Мислите ли да се включите и тук?
Да, аз знам за този маратон във Варна. Мисля, че е много добре, дори е задължително, според мен местни хора да се включват, за да дадат допълнителен тласък и мащабност на подобни инициативи. Стартирането не е ангажирано с финиширане. Видях, че има разработени дисциплини като 2 км., 10 км., полумаратон. Мисля, че трябва да се показва съпричастност, защото това е в полза на града. Да, Рим няма нужда от реклама като дестинация, но за Варна това е една много добра реклама.
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..