За пореден път българо-американската концертна агенция „Варна интернешънъл“ организира интригуващи музикални събития в черноморската ни столица. Акценти сред тях са българската премиера на операта „Улична сцена” от Курт Вайл и първите изяви на българска сцена на диригент от прочутата Метрополитън опера в Ню Йорк – маестро Грегъри Бухалтер и Симфоничния оркестър на град Ашдод в Израел.
На 20 май се открива VII-та оперна академия с майсторски класове за оперни изпълнители, пианисти и диригенти и продължава до 17 юни, когато е последното събитие в концертния цикъл.
Фестивалният и конгресен център във Варна е домакин на трите оперни спектакли - премиерното за България изпълнение на операта „Улична сцена“ на Курт Вайл – 10 и 11 юни от 19.00 ч., (официални гости на първата българска премиера са негово Превъзходителство, Посланика на САЩ в България Ерик Рубин и неговата съпруга Никол); операта „Лястовичката” на Джакомо Пучини – с две представления на 16 юни от 11.00 и от 19.00 ч. и едно на 17 юни от 19.00 ч. и с реверанс към детския образен свят – шедьовъра на Морис Равел „Детето и вълшебствата” на 31 май и 1 юни от 19.00 ч. Концертите са под диригентството на Грегъри Бухалтер, диригент в Метрополитън опера в Ню Йорк, артистичен директор и диригент на оперния театър във Феърбанкс, щата Аляска и на „Опера камерата” във Вашингтон, музикален директор на операта в Лас Вегас, щата Невада. Декорите и костюмите са по проект и изработка на Държавната опера на Стара Загора. В главните роли ще видим Кели Бърч и Анджелина Петрониевич (Детето от „Детето и вълшебствата”); Валерия Родригес, Либуше Санторизова и Стейси Уте-Щоферан (Магда от „Лястовичката”); Дезире Додсън-Дюмонд и Дженифър Глидън (Ана Мурант в „Улична сцена”) и Скот Лаграф (Франк Мурант от „Улична сцена”) и др.
Създаденият през 1992 година Симфоничен оркестър на град Ашдод (Израел) поддържа основно класически и оперен репертоар, но в концертните си програми по цял свят включва и джаз, популярна и фолклорна музика. Много добре приети са и неговите образователни концерти за деца и млади хора, както и изявите на различни фестивали и национални събития в Израел. В последните 10 години и музикален директор на състава е световноизвестният диригент и пианист Ваг Папиан.
Седмица по-късно стартира и традиционната XIX лятна музикална академия (27 май – 6 юни 2018) с майсторски класове за певци, инструменталисти и диригенти, водени от видни международни изпълнители и педагози, специалисти в различни области на музикалното изкуство от САЩ и Европа. Участниците в нея ще изучават „Магнификат” за солисти, петгласен хор и оркестър на Йохан Себастиан Бах и Меса в до мажор оп. 86 на Лудвиг ван Бетовен. Концертното изпълнение на двете мащабни творби е на 5 юни, 19 ч. в зала „Аула“ на Икономическия университет във Варна в партньорстовото на симфоничния оркестър на Пазарджик и под диригентството на Трей Дейвис (директор на хоровите дейности, Щатски университет на Луизиана).
“Варна интернешънъл” е продуцентска компания, създадена в сърцето на САЩ от Калин Чонев, син на проф. Марин Чонев, основателя на представителния смесен хор “Морски звуци” и на Международния майски хоров конкурс “Проф. Георги Димитров” и неговата съпруга Шарон. С разнообразните си фестивали, музикални академии, конкурси и концерти в САЩ, Израел, Европа и Африка “Варна Интернешънъл” се превръща в лидер в музикалната индустрия и мащабните кантатно-ораториални, оперни и класически музикални събития.
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..