Продуцентската компания „Варна Интернешънъл“ подготвя съвместно с международен екип българската премиера на операта „Улична сцена“ от Курт Вайл на 10 и 11 юни от 19.00 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Събитието е в рамките на 7-мата Оперна академия Varna International (20 май – 17 юни, 2018).
За пръв път на българска сцена е и маестро Грегъри Бухалтер, диригент в Метрополитън опера в Ню Йорк, артистичен директор и диригент на оперния театър във Феърбанкс, щата Аляска и на „Опера камерата ” във Вашингтон, музикален директор на операта в Лас Вегас, щата Невада.
Дебют в България прави и Симфоничният оркестър на град Ашдод от Израел, създаден през 1992 година и спечелил си славата по света на състав с широк диапазон на репертоара – от класически и оперни произведения до джаз, популярна и фолклорна музика и образователни концерти за деца и млади хора. В последните 10 години и музикален директор на състава е световноизвестният диригент и пианист Ваг Папиан.
Официални гости на първата премиера са негово Превъзходителство, Посланика на САЩ в България Ерик Рубин и неговата съпруга Никол.
Декорите и костюмите за спектакъла на „Улична сцена“ са по проект и изработка на Държавната опера на Стара Загора. Художественото оформление на афишите е дело на Аглика Чонева – Стоилова.
В главните роли очакваме:
Франк Мурант, безсърдечен насилник - Скот Лаграф
Ана Мурант, негова съпруга - Дезире Додсън-Дюмонд и Дженифър Глидън
Роуз Мурант, тяхна дъщеря – Керъл Гомес и Меган Кох
Сам Каплан, внук влюбен в Роуз – Робърт Ерлихман
„Улична сцена“ е американска опера в две действия от Курт Вайл (музика), Лангстън Хюз (либрето) и Елмър Райс (книга). Написана през 1946, премиерата на операта се състои във Филаделфия през същата година. Базирана е на едноименната пиеса на Елмър Райс, която получава престижната награда „Пулицър“. Вайл замисля операта в иновативен синтезиран стил между европейската традиционна опера и американския музикален театър. Той получава награда „Тони“ за най-добра оригинална партитура за неговата творба, след премиерата й на Бродуей през 1947 г.
Действието на операта се развива през 30-те години на XX век в жилищна сграда в ниската източна част на Манхатън, Ню Йорк в гореща лятна вечер. Живущите следват обичайния си ежедневен ритъм на живот, докато трагично стечение на обстоятелствата, в любовен триъгълник, води до убийство.
Партитурата съдържа оперни арии и ансамблови епизоди в стила на Джакомо Пучини, също така джаз и блус влияния, и музикални сцени в традицията на Бродуей.
“Варна интернешънъл” е продуцентска компания, създадена в сърцето на САЩ от един българин и неговата съпруга. Българинът е Калин Чонев, син на проф. Марин Чонев, основателя на представителния смесен хор “Морски звуци” и на Международния майски хоров конкурс “Проф. Георги Димитров” във Варна. Днес “Варна Интернешънъл” е лидер в музикалната индустрия и по-специално в организацията на мащабни кантатно-ораториални, оперни и други класически музикални събития. От основаването си през 1999 г. до днес компанията организира и продуцира десетки музикални събития: фестивали, музикални академии и конкурси в САЩ, Израел и много държави в Европа, включително и в България, в рамките на които се осъществяват и стотици концерти с участието на хиляди музиканти от различни континенти и държави по цял свят - от Северна и Южна Америка, Европа, Австралия, Азия и Африка. Успехът на “Варна интернешънъл” е отразен от някои от най-елитните медии в света: Washington Post, New York Times, Boston Globe, Boston Herald, The Jewish Daily Forward, The Boston Inelligencer, Jerusalem Post, New Tang Dynasty Television, БНТ и БНР и всички водещи печатни медии в България.
В биографията на “Варна Интернешънъл” са вписани организирането и изпълнението на такива шедьоври на световното музикално наследство като реквиемите на Моцарт, Верди и Брамс, Кантата 150 от Бах, Меса в до мажор от Бетовен, Te Deum от Бизе и много други.
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..