Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мира Алякова и младежите от дружество "Зелен" – селско-градските номади

БНР Новини
Мира и доброволците от Дружество „Зелен“
Снимка: Грациела Ингелска

Специалистката по земеделие Мира Алякова и съпругът ѝ Калоян са селско-градски номади, както те се определят. Живеят на два адреса – в село Коркина, Бобовдолско и в квартал „Дружба“ в София. Също и работят на двете места – в столицата и в градината на село. Този двойствен живот започва през 2012 година – когато стартира инициативата „Зелен“ за екологично развитие на младите хора… тогава младите съпрузи решават, че ще живеят на зелено и на чисто и с малко по-различни амбиции за бъдещето…

Един магистър-маркетолог по земеделие – Мира, със защитена дисертация по икономика и управление и един системен инженер Калоян заживяват на село, като доста наивно се опитват да приложат на практика наученото през годините – не винаги им се получава… но сега това вече е повод за смях. Много неща от земеделския опит са научили от голямата си градина, от добрите съседи и от самата практика, разбира се…

А практиката – практиката била следната – първоначално неодобрение от средата в село Коркина, липса на път, по който да мине кола, която да ги закара до къщата и градината – това е началото… Съселяните им от с. Коркина отначало смятали, че двамата млади ще живият там само през лятото. Но след първата зима прекарана там, отношението се променило. А и различният начин на отглеждане на зеленчуци буквално изумил местните.

Като учредители на неформалната екоорганизация „Зелен“ Мира и Калоян се запознали, а после и започнали да работят с много доброволци по тази зелено-земеделска програма. По идея на Мира – на днешно време в село Коркина се организират фестивали и екобазари, в които взимат участие и доброволците – „зелени“ от различни краища на страната и чужбина.

Мира Алякова преподава български език на доброволците – чужденци, а в Коркина вече се строи обучителен център за тях. Всички тези млади хора – българи, италианци, румънци, французи – скитат из континента, за да се запознаят с чистия селски начин на живот, да се научат от българите как се отглеждат домати в съвместителство с босилек, а пък на българите да покажат какво трябва да се прави, за да се отгледат аспержи и брюкселски малки зелки по нашите земи. Всички те се учат на отглеждане на лозя, лимец, и какво ли още не.

Историята на Мира, Калоян и техните възпитаници прилича на съвременна приказка. Изглежда се е появило нова поколение млади хора, които нямат нищо общо с тези, които наричахме „юпита“. Тези, новите, макар не по-малко образовани, явно искат да живеят по-спокойно и най-вече – да живеят начисто.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!