Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмирането - стрес и артистичност

Професията на програмиста е сред най- предпочитаните. Най-често говорим за предимствата - работата на климатик, без  физически усилия  и с развиване на  креативната мисъл. В последната година – две се променя и мястото на комуникацията при програмирането.  Каква е цената на високото заплащане за програмистите? Габриела Гаврилова се срещна с  Деница Евтимова, която 20 години работи в тази област и успява да се справи с конкуренцията и натоварването благодарение на топлината и сигурността, която й дава човекът до нея.

Програмирането е от съвременните професии, където има най-много стрес, защото неща, които преди 10-15 години са правени за една седмица, сега трябва да са готови веднага. В съвременния свят, когато си програмист, се изисква да бъдеш абсолютно винаги на сто процента зает с това, което правиш. Нямаш време за почивка...

Кое е важно, за да успее човек във Вашата област?

Да не се предаваш. Да търсиш решенията на въпросите и да знаеш, че никога няма само едно решение. Да бъдеш отворен за разговори с останалите колеги. Да имаш логическо мислене, защото имаме работа с машини, които разбират от  логика, цифри...

Стресът е скрит, защото нещата, които правиш, може да спасят живот....Въпросът за стреса обаче никога не се обсъжда.

Една жена в един малко мъжки свят?

Малко по-трудно е, защото трябва да бъдеш по-добър в област, в която те са добри, за да може да те приемат сериозно!

Вие почивате ли си?

Много трудно успявам да си открадна малко време за почивка....когато изляза сред природата, когато няма телефони, телевизори - тогава успявам да си почина. Сред природата - в планината или до морето, и естествено - до любимите хора.

Много съм щастлива, че съпругът ми е до мен, защото е голяма подкрепа за мен. Когато вечер се прибера изтощена, ми е достатъчно да ме прегърне за 10- 15 минути, да зная, че е там и че има човек, който ме обича...

И той ли е програмист?

Съпругът ми Марко Бърдар е дърворезбар. Ние се допълваме много.

Снимката е от река Дунав при Белград, тъй като той е от Сърбия.

Програмирането също е артистична професия. Налага се да мислиш много и да търсиш и нестандартни решения. Когато го направиш красиво, тогава то е и правилно. Същото е и при дърворезбата ...


Още за стреса, красотата и баланса в живота - в интервюто на Габриела Гаврилова с Деница Евтимова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12