Който е ходил до плажа в Аспарухово, със сигурност е попадал на училището за сърф. Държи го дългогодишния познайник на любителите на екстремни спортове и главен инструктор Николай Драганов. Занимава се със сърф от 1985 година. Минал е през Рибарския плаж, Дружба сега Свети Свети Константин и Елена, Златни пясъци. От 8 години е плажа във варненския квартал Аспарухово. Лошо време и силен вятър? Точно те създават добрите условия за сърфистите. Николай Драганов разказа в предаването "Новият ден" на Радио Варна:
Които имат пари, много е скъп нашият спорт. Хора, които имат пари, свободно време и най-вече някаква спортна култура. Не е за хора, които никога не са се занимавали със спорт. Много им е трудно. Всички, които са бивши спортисти сега се занимават със сърф, защото търсят адреналина. Хора, които никога не са се занимавали със спорт не стават сърфисти току така.
Нещата са навързани.
Нещата са навързани. Когато го имаш във себе си и спорта, с който си се занимавал 10 г. ти е омръзнал, казваш си повече с това няма да се занимавам, а си бил състезател и т.н. Търсиш някаква емоция, а това е много голям адреналин!
Подходящото време?
Силен вятър.
Като този днес (бел.ред. вчера)?
Този е хубав за кайт сърф. За уинд сърф е хубав, но само за тези които могат да влязат от другата страна на прибоя. Иначе много се чупи материалната част. При нас материалът е по-чуплив, платната се късат мачти се чупят, гикове. Докато тук са само на въжета и няма какво да счупят.
Но ако някой дойде и каже ще ме научите ли да карам сърф?
Това ми е работата (смее се). Не съм върнал никой досега. Който има дори и най-малкото желание, намирам му подходящия материал за него, за да може да кара. Сърфът е както тениса на маса - започваш да играеш, не можеш да играеш и си търсиш партньор, който да играе горе-долу колкото теб. И всяка една игра ти доставя удоволствие. И ти сега влизаш на вятър, който е подходящ за теб. Няма да влезеш на най-силния вятър, защото не можеш да се оправиш. Обаче аз им сменям платната, давам детски платна на големи хора, а те карат и се кефят. Не е като с големите, но усещат адреналина! В спорта всяка една стъпка ти доставя удоволствие, защото напредваш. Колкото по-напреднеш, толкова по-добре.
Това борба с вятъра ли е или съдействие?
Не е борба с вятъра. Това е да укротиш вятъра, да знаеш как да го използваш. Той може да е силен, но ти знаеш какво да правиш с него. Вятърът е нашия двигател, ако няма вятър ние няма как да караме.
А опасен спорт ли е сърфът?
Не. При ските на година колко народ измира... Има някоя друга травма, предимно изкълчване на крак, защото напредналите карат в биндунги се казват, там където си слагаш краката. И като не успееш да си изкараш крака и се получи някакво мятане от платното, да те хвърли, може да си изкълчиш крака. Един път преди 40 г. се загубиха едни момчета. Влязоха със сърф неподготвени. Но това е когато не знаеш какво да правиш. Ако влезеш сам на силно западно време, както преди 3-4 дни и навътре духаше със скорост 18-20 метра в секунда, ако няма кой да те види тогава е лошо. Но сега има и спасителни катери, може да се обади всеки, да се види какво става. Сега вече не е толкова опасно.
Най-малкия ученик, който сте имал?
На 5 години. Преди 8-9 г. беше, Дани се казва и баща му го доведе. Влезе да кара и ми каза "Занимавай се с него. Учи го да кара" и на 5 години започнах да го уча. Другите са ми на 6-7 години, а на ръст са колкото 1 квадрат платно, колкото една хавлия (смее се).
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..