Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов "живот" за икона на 400 години

Стара икона на близо 400 години посреща миряните в храм „ Свети Пророк Илия” във Варна. Рисувана е в техника от Средновековието, която след това е забравена и през Възраждането златния  фон се замества от син цвят.

Направена е само от една дъска, която почти не е изкривена през вековете. Какви инструменти са използвали преди векове майсторите, за да оформят дървото, как са го направили толкова здраво? През колко ръце е преминала и как е попаднала във Варна, защото вероятно не е рисувана тук. Как е пренесена в годините на турско робство, защото е голяма и не може да бъде скрита в обикновен товар ...Въпросите са повече от отговорите!Снимка

Преди време е открита случайно в църквата  от иконографа Младен Костадинов. Потъмняла от времето, сред много други вещи. Специалистът разбира, че под многото наслоявания има нещо ценно. Без сам обаче да знае колко много ценна е тази икона! Оказва се, че е като тези, които са в Националния исторически музей или Криптата в столичната катедрала "Александър Невски".

За района на Варна подобни икони са изключителна рядкост. Днес тя е  в църквата. Интервю на Габриела Гаврилова.

Иконата е Христос Вседържител. По мое мнение беше от 18 век, но след като започнах да свалям полепнала мръсотия по лака, излязоха неща, които не очаквах. Използвана е старата техника от Средновековието - пробастър. Това е техника на позлатяване, която е забравена по нашите географски ширини. Полага се злато, което след това на отделни места се отнема, за да останат специални щрихи. Така стигнах до най-долния слой, който предполагам, че е от 17 - 18 век.

Много рядко за нашите земи в годините на робство?

Така е, но именно по този начин се е работело тогава. След загубата на държавата хората са имали потребност да запазят вярата си и са възстановили църквите, които на много места са били унищожени. Иконата е създадена в тези "тъмни" векове.

А иконографската школа?

Типична византийска школа. Според мен не е изографисана в района, вероятно е донесена тук. Тогава движението на хора след падането на Константинопол през 1453 година е било огромно и иконописците са стигали чак до Русия.

Изработена е от масивна дъска?

Една голяма дъска - 50 на 70. Не се е изкривила. Качеството на материала е бил много добър. Попадала е в различни условия, но дори няма нужда от кушаци - свързващите елементи, които държат дъската изправена.

 Аз не очаквах и не знаех какво ще открия в най-долния слой. Но съхраних всички слоеве. Единствено възстанових златния фон, който с времето е бил изтрит и след това някой е направил син фон.

Било е по-евтино?

А може би и този, който го е направил, вече да не е имал тези умения...

Такива икони се срещат малко в страната. Тя е много рядка икона за региона!


Катя и Младен Костадинови от години изографисват и реставрират икони и църкви във Варна и региона. Те са завършили специалност "Църковна живопис" във ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий". Заедно са от почти 15 години и  ръководят школа по иконопис в храм "Св. Атанасий" във Варна.


СнимкаСнимка


Още за допира до старата икона и как е направена - иконописецът Младен Костадинов:



Колажът проследява работните процеси от снемането на слоевете при реставрацията на иконата:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10