Стара икона на близо 400 години посреща миряните в храм „ Свети Пророк Илия” във Варна. Рисувана е в техника от Средновековието, която след това е забравена и през Възраждането златния фон се замества от син цвят.
Направена е само от една дъска, която почти не е изкривена през вековете. Какви инструменти са използвали преди векове майсторите, за да оформят дървото, как са го направили толкова здраво? През колко ръце е преминала и как е попаднала във Варна, защото вероятно не е рисувана тук. Как е пренесена в годините на турско робство, защото е голяма и не може да бъде скрита в обикновен товар ...Въпросите са повече от отговорите!
Преди време е открита случайно в църквата от иконографа Младен Костадинов. Потъмняла от времето, сред много други вещи. Специалистът разбира, че под многото наслоявания има нещо ценно. Без сам обаче да знае колко много ценна е тази икона! Оказва се, че е като тези, които са в Националния исторически музей или Криптата в столичната катедрала "Александър Невски".
За района на Варна подобни икони са изключителна рядкост. Днес тя е в църквата. Интервю на Габриела Гаврилова.
Иконата е Христос Вседържител. По мое мнение беше от 18 век, но след като започнах да свалям полепнала мръсотия по лака, излязоха неща, които не очаквах. Използвана е старата техника от Средновековието - пробастър. Това е техника на позлатяване, която е забравена по нашите географски ширини. Полага се злато, което след това на отделни места се отнема, за да останат специални щрихи. Така стигнах до най-долния слой, който предполагам, че е от 17 - 18 век.
Много рядко за нашите земи в годините на робство?
Така е, но именно по този начин се е работело тогава. След загубата на държавата хората са имали потребност да запазят вярата си и са възстановили църквите, които на много места са били унищожени. Иконата е създадена в тези "тъмни" векове.
А иконографската школа?
Типична византийска школа. Според мен не е изографисана в района, вероятно е донесена тук. Тогава движението на хора след падането на Константинопол през 1453 година е било огромно и иконописците са стигали чак до Русия.
Изработена е от масивна дъска?
Една голяма дъска - 50 на 70. Не се е изкривила. Качеството на материала е бил много добър. Попадала е в различни условия, но дори няма нужда от кушаци - свързващите елементи, които държат дъската изправена.
Аз не очаквах и не знаех какво ще открия в най-долния слой. Но съхраних всички слоеве. Единствено възстанових златния фон, който с времето е бил изтрит и след това някой е направил син фон.
Било е по-евтино?
А може би и този, който го е направил, вече да не е имал тези умения...
Такива икони се срещат малко в страната. Тя е много рядка икона за региона!
Катя и Младен Костадинови от години изографисват и реставрират икони и църкви във Варна и региона. Те са завършили специалност "Църковна живопис" във ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий". Заедно са от почти 15 години и ръководят школа по иконопис в храм "Св. Атанасий" във Варна.
Още за допира до старата икона и как е направена - иконописецът Младен Костадинов:
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..