Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цената на парите, изкарани зад граница

За първите пет месеца на годината българите, които живеят и работят в чужбина, са изпратили на близките си у нас над 1 млрд. лв. Това показват данните за платежния баланс, публикувани ежемесечно от БНБ. Така сънародниците ни зад граница отново се подреждат до топ инвеститорите в страната.

Как изглежда това обаче през очите на 21 годишният Сали Светославов? Израстнал в семейство на емигранти, които от десет години живеят в Германия. И изпращат средства всеки месец на Сали, неговите брат и сестра, баба и дядо.

"Във Варна съм чужденец, но в чужбина ще бъда още повече чужденец", това казва 21-годишният Сали Светославов. Той е роден в Аспарухово и винаги е живял там с изключение на времето, когато е бил при родителите си в Германия. От 10 години семейството е разделено по финансови причини и за него, брат му и сестра му се грижи баба и дядо.  Той е зам.-председател на студентския съвет на ВСУ "Черноризец Храбър" и има активна позиция по много обществени въпроси.

Интервю на Габриела Гаврилова :

За съжаление, моите родители са в чужбина и това оказва огромно влияние върху психиката, върху поведението ми и върху всичко. Но благодарение на тях аз завърших средното си образование и сега уча в университет. Възпитанието си обаче дължа на баба и дядо.

СнимкаНо именно  "саможертвата" на родителите осигурява финансирането. Сега имате автомобил, който вероятно ако бяхте заедно, може би нямаше да го имате?

Така е! Винаги съм твърдял, че децата на тази държава няма да й простят, че ги отдели от родителите им. Обещах си, ако някои ден нещо зависи от мен, да няма повече деца, които да плачат по летищата, защото майка им им казва сбогом от прозореца на самолета!

Кога за последно си идваха Вашите родители?

Ние ходим в Берлин или те идват тук. Когато си дойдат, ние сме си чужди. Едва след няколко дни започваме да се чувстваме отново като семейство. Нормално е, когато не си бил до родителите си 2-3 години, те да са ти чужди, защото въпреки разговорите по телефона, физическият контакт липсва! Няма я емоцията на "живо"!

Какво искате да кажете на своята майка?

Благодаря, че се хаби за мен, за брат ми и сестра ми. Че остарява по-рано, отколкото е нормално, защото се чувства длъжна  да ни осигури бъдеще в България!

Вие ще заминете ли при тях в Германия?

Често пъти са искали да ме вземат, но нито един път не съм се съгласявал, защото си мисля, че и тук има нужда от хора. Ако всички избягаме, няма никой да остане!

Дали обаче това си заслужава? Какво избира един млад човек?

Всеки месец поне по веднъж се случва така, че си казвам: "Не си заслужава да остана в България!".  Няколко дни по-късно винаги си казвам, че трябва да остана, за да се променят хората, които причиняват болката на другите.

СнимкаАз до първи клас не знаех български език. Имах приятели, които ми превеждаха в училище. Аз идвам от семейство с турски корени. И когато разбрах, че е трудно без да зная български език,  реших да чета книги. Предпочитам да си ги купувам, защото всеки път, когато я разлистя, това ме връща към спомените - кога и как съм я купил, къде съм я чел...Вече имам доста книги.  След пети клас учих в Хуманитарната гимназия, в момента съм  студент във ВСУ "Черноризец Храбър".

Каква специалност?

"Защита на националната сигурност". Когато организирах един научен форум: "140 години от Сан Стефано и Берлин", в интервю за Радио Варна ме попитаха: "Вие сте Сали, а организирате такъв форум?". Аз казах, че сърцето на българските турци бие като българско сърце, макар че нямат във вените си българска кръв. 


Сали Светославов е инициатор за събиране на книги за  уличната библиотека в квартал Аспарухово.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00