Парче от малка керамична скулптура, която представлява част от лицето на мъж. Това откриха буквално преди дни археолозите от варненския Регионален исторически музей, които и това лято проучваха раннохристиянския комплекс в местността Джанавара край Варна. Такъв тип предмети (керамични фигури)не са характерни за епохата - не са намирани не само у нас, но и в чужбина. Изображението е много ясно, с характерни черти: широки повдигнати вежди, големи широко отворени очи. Публикуването му ще предизвика голям интерес сред специалистите, които изследват периода на ранната Византийска империя между IV и началото на VII век.
Като цяло, в раннохристиянското изкуство преобладават двуизмерните изображения, а скулптурите, независимо от материала за изработка, са били рядкост. Що се отнася до керамичните фигурки (т.нар. теракоти), толкова разпространени през по-ранните епохи, на практика те не се откриват през IV – VII в. Това прави находката от Джанавара наистина изключителна.
Археолозите вече знаят със сигурност и как е изглеждал дворът с колонади (атриум) на манастирския комплекс. На място са намерени някои от базите на колоните, както и два от капителите.Първата част от помещенията на юг от атриума са разкопани изцяло – те са твърде големи и най-вероятно не става дума за монашески килии, а за обслужващи помещения – трапезария и спални за някои от поклонниците, които са идвали от други места.
Раннохристиянският манастир в местността Джанавара се датира между средата на V и началото на VII век. Разположен е над варненския кв. „Аспарухово”. Разкопките започват братя Шкорпил в началото на миналия век, възобновяват се през 1997-а. Разкрита е уникална за нашите земи раннохристиянска църква с четири кули. Около нея са разположени манастирски сгради. В обекта през годините на проучване са намерени гробници, мозайки, архитектурни детайли, мощохранителница с мощите на светец.
Ръководители на разкопките са Александър Минчев и д-р Васил Тенекеджиев.
И тази година в проучванията на Джанавара се включиха чуждестранни студенти - доброволци, които са на полево училище по археология. Те са у нас, благодарение на българската фондация "Балканско наследство”.
Археологът Александър Минчев разказва пред Светлана Вълкова за откритията:
Кралският камерен оркестър и Кралският хор под диригентството на маестро Разван Апетрей ще изнесат концерт в Каменната зала на Двореца в Балчик на 27 май от 17:30 ч. в рамките на проекта "Кралски концерт в Балчик" , организиран от Румънския културен институт. Събитието включва и прожекция на документалния филм "Мария - сърцето на Румъния", режисиран..
Жители на Варна и посетители на Музея на Възраждането в морската столица дариха средства за откупуването на орден и грамота собственост на историческата личност генерал-майор Тодор Габарев . В началото на този месец Музеят на Възраждането обяви дарителска кампания за набиране на средства за откупуване на ордена от колекционер, който го предложи..
Кралицата на рокендрола Тина Търнър почина на 83-годишна възраст, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на нейния говорител. "Тина Търнър, "кралицата на рокендрола", почина мирно днес на 83-годишна възраст след дълго боледуване в дома си в Куснахт, близо до Цюрих, Швейцария", се казва в изявлението. "С нея светът губи една музикална легенда и модел за..
Един от най-новите проекти на българската музикална сцена, воден от Михаил Йосифов - „Новините в джаза“, представя дебютния си албум „Първа емисия“. Представянето на албума ще бъде на 25 май в клуб „Ментол“ във Варна и е с начален час 21 часа.На 26 май от 11 часа музикантите ще изнесат открит урок в Национално училище по изкуствата..
Романът "Времеубежище" на Георги Господинов спечели най-престижната международна награда, давана за конкретна творба - "Букър". Призът бе връчен на церемония в британската столица Лондон. Господинов стана първият български писател с тази награда. Преводът на английски език на Анджела Родел. След връчването на наградата Георги Господинов..
Студио "Балет" при Центъра за подкрепа и личностно развитие - Общински детски комплекс във Варна, триумфира на балетния конкурс "Българска роза", който се проведе в Казанлък на 20 и 21 май т.г. Момичетата на Бистра Бъчварова спечелиха и трите стипендии по програмата за даровити деца на Министерството на образованието и науката, класирайки..
Писателят Костадин Костадинов представи за първи път романа си „Ловецът на пеперуди” и във Варна. През миналата година книгата получи награда „Хеликон“ и номинация за Национална литературна награда за български роман на годината „13 века България“. „Ловецът на пеперуди” е майсторска сплав от исторически роман и художествена измислица, която..
Новата книга на д-р Емилова ще бъде представена тази сряда, 26 април, от 18 часа в концертното студио на РАДИО ВАРНА. Книгата „Гладната революция на д-р Емилова“ разказва историите на 25-ма от нейните..