Владимир Бортко е автор на филми, превърнали се вече в класика - „Кучешко сърце“, „Майстора и Маргарита“ и „Тарас Булба“, който стана истински хит. Бортко е режисьор на много телевизионни сериали, сред които „Бандитски Петербург”, показван и у нас. Той е и първи заместник-председател на Комитета по култура на Русия и лауреат на държавната награда на Руската федерация.
Филмът „За любовта” на Вл. Бортко е част от конкурсната програма на фестивала „Любовта е лудост”. Прожекцията е на 27 август от 18 часа във ФКЦ – Варна. Драматична история за класическия любовен триъгълник. Интелектуалецът Саша (Алексей Чадов) се занимава с изключително рядка професия. Той е синолог и млад професор. Съпругата му Нина (Анна Чиповская) владее китайски, но напълно губи интерес към живота.
Всичко се променя драматично, когато Нина среща друг мъж (Дмитрий Певцов) и нейният свят буквално се обръща. Защото не можеш да градиш собственото си щастие върху нещастието на някой друг.
Даниела Стойнова разговаря с режисьора:
Казахте, че във филма „За любовта” се проявява световната тенденция жените да са по-силни от мъжете. Според филма Ви и от вашата гледна точка, това не е добре?
Не, разбира се, тя остава сама и унищожава в себе си това, което прави жената жена - любовта.
Това означава ли, че Вие разбирате съвременните жени - те имат кариера, но рядко имат истинска любов?
Аз не знам, не съм жена и ми е трудно да говоря за жените, но така ми се струва. Жените у нас възприемат моята героиня различно - тях ги дразни това, че тя става богата, много ги дразни. Смятат, че тя се е продала за пари, макар че в моята глава нищо подобно няма като внушение. Парите са пари, но за нея главното е любовта, а парите -да, той е богат.
Знаете ли, и в България красивите момичета избират в повечете случаи богати мъже и любовта не е водеща...
В този случай даже не съм си помислял, тя вижда Певцов и веднага се влюбва и това променя живота и, тя не знае как ще свърши тази история. Той е красив, интересен човек, тя е провинциалистка и цял живот е чакала принца.
По повод принца - аз мисля, че това е най-грешното възпитание на момичетата - историята за Пепеляшка и дори искам да напиша книга „Убий Пепеляшка в себе си!” Защото нереалистичните очаквания водят до разочарование и самота...
Това, което казахте, е сюжетът на моя филм - тя чака принца и изведнъж го вижда, оказва се, че той далеч не е принц, а просто банкер.
Това означава ли, че и следващият Ви филм ще анализира същите проблеми?
Не, следващият ми филм ще бъде опит да направя филм като тези, които обикновено правя - с политическо съдържание и затова ще направя филм за цар Александър Първи и Наполеон, за всички войни на Наполеон. Александър е влязъл в Париж, той е победил Наполеон, а у нас този факт се премълчава. Има филми за великия Наполеон, но не и за този, който го е победил. У нас поставят отпред Кутузов, а кой го е назначил? Главното за Кутузов е било да изгони Наполеон от Русия, а за Александър - да го унищожи. Но накрая Александър е казал: ”Аз искам Франция да остане велика, но във своите граници”.
Преучредяване на Общинския комитет "Васил Левски" се състоя във Варна в навечерието на Националния празник 3 март и малко след Годишнината от обесването на Апостола. Изборът на ново ръководство се наложи след внезапната кончина на предишния председател на организацията във Варна Станка Димитрова в края на миналата година – дългогодишен музеен и..
Най-емоционалният шедьовър на Пучини „Мадам Бътерфлай“ в стилната постановка на режисьора Нина Найденова, с диригент маестро Найден Тодоров ще завладее сцената на Варненската опера на 25 февруари. След представлението с участието на Соня Йончева в Летния театър миналата година варненската публика за първи път ще гледа красивия спектакъл на закрита..
Музика на български творци ще звучи във Варненската опера в дните около националния празник. В навечерието на празничните 1 и 3 март Държавна опера Варна ще поднесе на публиката симфоничен концерт със специално подбран репертоар на родни композитори. Датата е 28 февруари, а в програмата са „Еврейска поема“ на Панчо Владигеров и Симфония № 1 „Детска“ на..
Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..
Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..
На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...