Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да запазим балконските цветя през зимата?


Няколко дни преди да настъпи астрономическата есен – на 23 септември,  когато очакваме и времето значително да се захлади, потърсихме специалист, който отглежда цветя, за съвет как да се погрижим за балконските растения. Красивото мушкато и сакъзчето цяло лято радват очите ни на балкона и съвсем естествено е да искаме да ги запазим за следващата година.  Кога се прави разсад на тези цветя, по кое време трябва да ги преберем на закрито и как да ги съхраним през студените месеци?
Разговаряме с Маргарита Караджова, собственик на магазин за цветя във Варна.


Подмяната на растенията става по няколко начина. Първо можем да си направим резници. Това се прави в края на месец август, като отрежем около 10 см., махнем повечето от листенцата и оставим 2 или 3 и задължително махаме прецъфтелия или цъфналия цвят, за да не се утежнява самия разсад и вкореняваме в пропусклива почва /торфена почва/ примесена с пясък. Това се отнася за мушката и сакъзчета. При ляновете, като си направим резник, можем да го потопим във вкоренител и по същия начин след това го слагаме в почва примесена с пясък.

Късно ли е за разсади при тези цветя, след средата на септември? Снимка

Малко е късничко и има възможност да не станат разсадите.

До кога  най-късно можем да оставим цветята на отворени балкони?

Сега времето е още топло и температурите не падат под нулата и спокойно растенията могат да стоят на отворените тераси до късна есен включително до края на октомври - началото на ноември. През зимата перфектно могат да се запазят по стълбища и в мази също.

В мази, ако има светлина.

Нашите баби са запазвали успешно тези растения като са ги вадили изцяло от почвата и са ги  окачвали като билки да се сушат. Напролет се разсаждат.  Другият начин за подмяна на растенията е да го направим през пролетта, като задължително растенията се наторяват.

В този сезон кои са най-честите вредители по цъфтящите растения?

В края на лятото минава една пеперуда, която снася яйца, излюпват се гъсенички, които гризат листенцата и най-вече увреждат цвета на растенията. Тогава задължително изолираме цветето от останалите цветя и купуваме инсектицид, с който да унищожим вредителя.

СнимкаКолко често се поливат балконските цветя през зимата?

Ако са прибрани в по-тъмни места те нямат вегетативно развитие и съответно намаляваме поливането до няколко пъти през целия зимен сезон.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12