Продължаваме да ви представяме идеите на младите архитекти за бъдещия облик на пристанище Варна-Изток. След като ви запознахме с проекта на българо-турския екип, който беше класиран на второ място в Международния архитектурен пленер на тема "Адаптация на Пристанище „Варна – Изток", сега е ред на отличниците: екипът Македония/България в състав Ана Урумовска, Мария Треневска, Християн Ивановски и Калина Манолова. Проектът се откроява с елегантни решения, сред които открит амфитеатър, осветяване на съществуващите кранове и използването им за покривни тенти на различни събития. Ето какво разказа единият от българските представители - арх. Калина Манолова:
- В нашия проект предвиждаме изграждане на паркова зона, на открити площи, които са за изнесени изложби, за свободни занимания. Предвиждаме и преустройство на един от складовете за Експо център.
- Това е много добра идея...
- Да, една от основните идеи на екипа ни е опазване на складовете и крановете, разположени на територията на пристанището. Бихме искали да съхраним индустриалната визия на зоната тъй като тя е много характерна за тази част от Варна и е част от морския живот на града.
- И това много впечатлява чужденците. Как биха могли да се използват и да се впишат тези кранове в бъдещите функции и визия на пристанището?
- Те биха могли не само да бъдат част от пейзажа, но могат да имат и разнообразни функции. Могат да бъдат част от конструкция за засенчване при определени събития. Също така може да бъде поставено осветление по крановете в различни цветове, така че гледката през нощта да бъде много красива.
- Имаше ли някакви специални изисквания към проектите, участващи в пленера?
- Изискванията бяха да се съобразим с това, че зоната на пристанището се намира близо до историческата част на град Варна, където са разположени много архитектурни паметници и археологически находки, и ние искахме да свържем пристанището с тази част от града.
- Как точно ще стане според вашия проект?
- В нашето проектно предложение създадохме пряка връзка между един от главните подходи на пристанище Варна и историческата зона и по този начин, минавайки през тази част на града, искахме да насочим вниманието и обществения интерес към сградите, които не бихме искали да бъдат разрушени, а реставрирани.
- Разбрах, че предлагате да има и амфитеатър.
- Да, тъй като във Варна липсва голяма сграда за концерти. Така че пристанището е добро място за такава сграда.
- Това е мястото, където в момента се правят концерти...
- Да, в момента също се използва част от паркинга на пристанището за концерти.
- С какво впечатлихте журито?
- Като цяло в проекта крайната ни цел беше да превърнем зоната в атрактивно място за активна творческа почивка, за свободни занимания, за културни събития, дори за тиймбилдинги и обучения.
- Каква е съдбата на тези проекти оттук нататък? Какъв ще бъде техният живот? Конкурсът приключи, наградите са раздадени...
- Много бихме искали нашият проект да се реализира, но това зависи от Община Варна.
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..