След като категорично отричаше в продължение на 17 дни Саудитска Арабия най-после призна, че журналистът и известен критик на управляващите Джамал Хашоги е умрял в консулството на страната в Истанбул. Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи случилото се като "неприемливо", но и като "добра първа стъпка от страхотен съюзник". Националната саудитска телевизия съобщи, че на 2 октомври, докато Хашоги е бил в консулството, за да получи документи за предстоящия му брак, е избухнал скандал с юмрючен бой, в който той е "умрял". Няма подробности в подкрепа на тази версия, нито информация къде е тялото му. Турция, която съгласно международното право носи отговорност за сигурността на който и да е гражданин на своя територия, заяви пет дни след инцидента, че живеещият в САЩ сътрудник на в."Вашингтон пост" е бил изтезаван, убит и разчленен в саудитското консулство.
- Времената на изключенията и всепозволеността на Саудитска Арабия приключиха. Това се осъзнава и от саудитските висши кръгове, защото отзвукът който получи това деяние е на световно ниво. От САЩ, през генералния секретар на ООН, до лидерите на страните от ЕС, всички изразиха възмущението си и несъгласието с подобен род действия, допълнени с безпокойство и обвинения към саудитските власти, че са извършили недопустим акт.
- Фактологията е такава, но защо трябваше да се стига до подобен драстичен случай, за да "прогледне" международната общност в иначе дългия лист от прегрешения на саудитските власти? Практиката с изчезване на противници на режима в Рияд на териториите на чужди държави не са новост?
- Катар също така заяви, че на тяхна територия, в дипломатическото представителство на Кралството са изчезвали хора, противници на режима. В Европа има отдавна такива реакции, във връзка с изпълнението на смъртните присъди в Саудитска Арабия, за провинения които по европейските закони и морал не заслужават такова наказание и най вече за изпълнението на тези присъди. Саудитска Арабия е начало по изпълнеието на такива присъди. Абсолютно резонен е въпросът ви и смятам, че този случай преминава всякакви граници и няма опция Саудитска Арабия да се размине само заради това, че е основен съюзник на САЩ. Както вече отбелязахме, в региона вече навлязоха силно други държави, споменахме Русия. Но освен това политиката на ЕС и САЩ започва да се разминава, по конкретно санкциите срещу Иран. Европейските държави ще наблюдават много внимателно Саудитска Арабия. Мисля, че ръководството на тази държава трябва да прекрати използването на подобни практики. Резултатът от цялата тази случка, според мен ще бъде смяна на ръководния пост, на коронования принц Мохамед бин Салман.
- Възможна ли е една такава хипотеза в която, след като създавайки си твърде много вътрешни и външни врагове, след смяна на престолонаследника, всичко да си продължи в старото русло?
- Такъв е замисълът на саудитското ръководство и Съединетите щати също. Както се видя, от реакцията на Доналд Тръмп, той даде да се разбере, че няма да прекрати оръжейните сделки, защото според него Саудитска Арабия ще закупи оръжието от други държави. За което беше критикуван от вътрешните си опоненти, там сега се води предизборна надпревара за Конгреса.
- Позицията му с оглед изборите е разбираем, той се бори за гласове, твърдейки, че работническата класа ще пострада, ако тази сделка бъде развалена.
- Така е, и всъщност от тук идват атаките на неговите опоненти, тъй като това беше неговата първа сделка. Ако помните, едно от първите му посещения беше в Рияд и той много се гордееше с тази сделка, за 110 млрд долара кеш директно и 300 и няколко милиарда за бъдещите 10 години. Това е едно от неговите основни постижения, които неговите опоненти ще се опитат да дискредитират, чрез действията на Саудитска Арабия. От друга страна обаче не бива да забравяме, че Саудитска Арабия е единствения подръжник на интересите на САЩ в региона. Като погледнем държавите които са от Арабския полуостров, а и от Близкия Изток и Северна Африка, освен Израел, това е единствената държава която е близък съюзник на щатите. Всички останали, през Северна Африка, през Сирия, Ирак, да не говорим за Иран, но и Афганистан, нямат положително отношение към американската политика през последните години в региона. По същия начин стои и Египет, защото там президентът Мубарак беше буквално сдаден от американските си партньори, те не го защитиха, на власт дойдоха Мюсюлмански братя след което военните се намесиха и взеха властта. Въобще в този регион цялостната политика на САЩ е сложна и единствената държава която поддържа тази политика е Саудитска Арабия. Те не искат да губят този съюзник защото имат проблеми с Иран. От своя страна американците могат да залагат единствено на тях в противодействие на влиянието на Техеран в региона. Има ли смисъл да обяснявам какво представлява петродолара, как саудитите са закрепили американската валута когато е имало криза през 1972-ра година? Доларът като стойност не е заверен със златно покритие, а с петрола на Саудитска Арабия които тогава са се задължили да продават петрол само в американски долари, нещо което създава тежест и стойност на американската валута. С други думи, тези специални отношения не могат да бъдат жертвани заради политиката на млад и амбициозен политик като младия принц бин Салман. Може да поговорим за неговите действия, но нито едно от тях през последните 2-3 години не получи положително развитие. Напротив. И точно заради това си мисля, че този случай ще рефлектира конкретно срещу него, за да бъдат запазени специалните отношения и връзки между САЩ и Кралството.
- Като че ли западните лидери въздъхнаха с облекчение при идването на власт на обявения принц реформатор, когото рекламираха за лидер от нов тип, който дава права на жените. Той обаче започна конфликти и с Катар и нахлуването в Йемен. Да не говорим за ролята на Саудитска Арабия в конфликта в Сирия. А и не са прекратени практиките, саудитите да финансират изпращането на радикални салафитски проповедници и строежа на джамии в проблематичните гета в европейските градове в които те проповядват шариат.
- Абсолютно. Да не забравяме Ал Кайда, сунитска терористична организация, с корени от Саудитска Арабия. Нека не забравяме Балканите. В Босна, влиянието на Саудитска Арабия е огромно. Джамиите, техните проповедници, тяхната форма на исляма- салафитско, но не само. И в уахабитската му форма. Изцяло доминирани и финансирани от Саудитска Арабия. Една малка, показателна подробност, малко известен факт. Сегашният саудитски крал беше куратора, ръководеше фондацията която навлезе на Балканите и конкретно в Босна и Херциговина. Този човек има медал от босненското мюфтийство за неговия личен принос, за доктрината която в момента навлезе чрез неговата фондация в района на Западните Балкани.Такива са фактите и за това не бива да се отнасяме пренебрежително към действията на тази държава която е взела като основа на своята външна политика разпространяването на една доста крайна и спорна форма на исляма, салафитско- уахабитската секта.
- Идеология залегнала в програмата и на "Ал Кайда" и на Ислямския халифат.
- На всички сунитско- салафитски терористични организации, да. Какво беше очакването към престолонаследника Мохамед бин Салман когато дойде на власт? Той направи някакви заявки за реформи, но същевременно се разправи жестоко със собствените си саудитски опоненти. Събра всички родове в хотел "Риц", накара ги да лежат с одеала по пода, хора които са родени милиардери, които никога не са предполагали, че могат да попаднат в такова положение. Изнуди ги за пари и ги пускаше един по един, когато те се откупуваха с необходимата сума. Този принц си позволи да отвлече министър- председателя на Ливан, Харири. Държа го затворен под домашен арест. Не е ясно как се откупи и го пусна след кратко премеждие. Нека не се залъгваме, Мохамед бин Салман не е демократ. Той е салафит, обучаван само в Саудитска Арабия. Няма западно въздействие, няма такива контакти. Той прибягва до такива действия, за да не настъпи демокрация в Саудитска Арабия.
- Може ли да се говори за демокрация в Близкия Изток? Дори светски държави като Сирия и Ирак преди, нямат традиция в демокрацията от западен тип.
- Много правилен въпрос. Също поддържам тази теза. Първо- ако кажете демокрация в Саудитска Арабия вие отивате директно на съд. Там е забранена друга форма на управление освен династична монархия. Но в целия този регион, САЩ и западните държави направиха огромна грешка, като си помислиха, че могат да инсталират демокрацията там. Демократични порядки, партии от рода на социалдемократи, консерватори, леви, десни, център, зелени- няма! Няма такава идеология, никога не е съществувала! Там има само два варианта- арабски национализъм, чиито ярки представители са рода Асад в Сирия, Насър в Египет, който изведе държавата от колониалната структура. Кадафи в Либия, по същия начин. И Садам Хюсеин в Ирак. Или, втората опция- ислямизъм. Ислямизъм във формата, която дойде след диктаторите по време на Арабската пролет. На нейната вълна дойдоха ислямистки формации- Мюсюлмански братя, салафитските организации на Ал кайда, Ислямска държава. Ислямизмът е другата крайност. Така че, когато премахнете арабския национализъм с неговите диктатори, като личностите които изброихме, идват радикалните ислямисти.
- И идват заплахите от бежанци, терористи до границите на ЕС. Може да се каже, че тези националисти, диктатори, задържаха и бяха буфер за крайния ислямизъм. Всъщност, диктатури, но светски държави.
- Точно така. Това което се случи с Либия е показателно. Кадафи го предрече. В никакъв случай не искам да кажа, че го оправдавам, но в този случай нещата се развиха така както предрече, като лош пророк. "Ако махнете моята власт, вие ще получите огромно количество бежанци и ислям в Европа".
- Няма ли в Европа политици визионери, които да предвиждат събитията, не да вървят след тях? Сега всички се "изненадваме" от казуса Хашоги, а до момента говорим за събития които са били предпоставка и за санкции и съвсем друго отношение към Саудитска Арабия? Онзи ден излезе информация, че само за тази година Германия е продала оръжие на Рияд за половин милиард евро.
- Великобритания също продава огромно количество оръжие. Търговските връзки, commercial отношенията и морала търпят изключителни критики основно сред европейските политици, тъй като си затваряха очите за нещата които се случваха само и само да върви оборота. Катар има огромни вложения- от футболни отбори до автомобилостроене. По същия начин Саудитска Арабия със 700 милиарда долара в американски ценни книжа. Силата на парите наистина оказват въздействие. Те купуват политици, ако мога така да се изразя. Това даде основание, в първите дни на кризата с убития журналист, някои саудитски ръководители да направят изявления които са направо нагли- "само си помислете какво може да се случи ако посмеете да ни наложите санкции". Това са абсурди, тези хора трябва да бъдат поставени на място защото опасността е огромна.
Това е забелязано отдавна. ще си позволя да обърна внимание на една невероятна италианска журналистка, Ориана Фалачи, която е взимала интервюта от най- големите политици, короновани особи и известни личности. При интервюто си с италианския премиер Джулио Андреоти, който разказва за сделката със Саудитска Арабия за петрол, която е много изгодна. "Когато ги попитахме, а вие какво искате- облекчения, преференции свързани с бизнеса?". Учудването на Андреоти, когато саудитите искат единствено, да получат право да построят джамия в Рим. там откъдето е тръгнало християнството в Европа, ние искаме мюсюлмански храм. "Така се започна"- казва Андреоти. После последваха джамиите в Манчестър, Мюнхен... Те започнаха да развиват не бизнес, а започнаха да правят пропаганда с тяхната версия на исляма. Финансовите кризи, желанието за печалба са оказали влияние върху политиката и виждаме години по късно нейните резултати.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..