Милена Радева е илюстратор на свободна практика. Когато не рисува, обикаля света и най-вече Европа. На Стария континент има 50 държави. На Милена Радева й предстоят още десетина и ще може да се похвали, че краката й са я отвели във всяка една от тях. Последното й пътешествие е също епично. За да стигне от София до Варна, тя решава да мине през Чехия, Полша и Украйна. Около 4 000 километра с автомобил по пътищата на Централна и Източна Европа. И забележете – сама. Следващите й дестинации са Лайпциг и Болоня. Но не защото никога не е била в Германия и Италия, а защото има професионални ангажименти там.
"Краков беше един от градовете, от които очаквах много повече, но останах много разочарована от него. Може би, защото идвах от Прага. Докато за следващата точка, която беше Лвов, Украйна, всички ми казваха, че съм луда да пътувам сама нататък, се оказа един изключително малък, симпатичен, романтичен град, потънал в праха на соц миналото си, но пък запазил живеца в себе си."
"Не използвам услугите на туристически компании, когато планирам пътешествията си, защото доста често са много ограничаващи. Също така предлагат доста скъпи пакети, които няма защо да плащаш, при положение, че в днешно време, особено в Европа, човек може да си организира всичко сам."
Повече за пътешествията на Милена Радева чуйте в звуковия файл.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..