„Ние, като журналисти, владеем базата на писането. Ако я овладееш, след това можеш да напишеш всичко, без значение с какво е свързано. Ако успея да обясня на аудиторията, че тази база им дава неограничени възможности да напишат каквото си пожелаят, мисля, че ще успея да ги привлека. Ако не – ще търся начин да го усъвършенствам“. Това каза пред БНР журналистът Калина Влайкова за новия си проект „Разбери ме“.
Калина е варненка. Завършила е 4 ЕГ "Фредерик Жолио-Кюри" и журналистика в Софийския университет "Климент Охридски". Има голям опит като журналист във в. "24 часа" и Нова телевизия.
„Проектът е насочен към всички, които под някаква форма имат необходимост да комуникират писмено, без значение с какво се занимават. Аудиторията е много широка. Забелязвам все повече, че ние пишем всекидневно по най-различни теми, без значение дали искаме да го правим просто за забавление или сме длъжни да го правим по силата на своите служебни задължения. Във всички случаи важно за нас е да предизвикаме интерес, а този интерес няма как да се предизвика с лошо написан текст. Мисля, че бих могла да помогна в тази насока, защото забелязвам, че има ужасно много интелигентни грамотни хора, които цял живот са се занимавали с други неща, не с писане, и писането определено не им е силата. На тях ще им бъде много лесно да разберат как да започнат да пишат по-добре, стига да разберат елементарните хватки“, посочи тя в предаването "Преди всички".
Влайкова разказа, че това, което ѝ е помогнало да се научи да пише и да се изразява, е работата ѝ във вестник, което за нея е неповторима школа.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..