За работата на варненския синоптик, за техниката, с която работи, за интереса към професията, мечтите и копнежите - разговаряме с Вяра Рафайлова, ръководител сектор "Прогнози"в НИМХ-Филиал Варна.
Първо искам да поздравя всички метеоролози - тези, които работят в момента и тези, които са се оттеглили, но в сърцето си остават свързани с времето.
С какви технологии работят сега варненските синоптици?
Разполагаме с числени модели и основно с този на Европейския център за средносрочни прогнози. А също и с регионален числен модел ALADIN / бел.авт. - спектрален модел за регионална прогноза на метеорологични полета и явления/ за Балканския полуостров подготвен от нашите колеги в София в сътрудничество с колеги от Франция. Разполагаме и с морски числен модел, защото основната ни задача е подготвяне на морски прогнози за райони в Черно море. Но ролята на синоптика е да анализира тези числени модели, да ги интерпретира, да ги приложи за района, да съобрази много други фактори и в същото време да усъвършенства своите знания и умения. Много често, особено в телевизионен ефир, виждам чист преразказ на модела.
Има ли интерес към професията на метеоролога?
При нас няма заради заплащането. Но там, където заплащането е високо, като например на летищата, има много желаещи да работят като метеоролози. Много от децата, като завършват степен "бакалавър" и "магистратура" отиват в други страни и там се реализират, в което няма нищо лошо. У нас просто държавата трябва да има приоритети.
А атрактивна ли е професията ви днес? Идват ли в сградата на филиала ученици или студенти, за да видят как работите?
Преди години - да, но в последните години - не. Очевидно след като е ниско заплащането няма интерес. Дори няма интерес в Софийския университет в катедрата "Метеорология", където има малко кандидати.
Каква е мечтата на варненския метеоролог?
Не зная дали му останаха сили да мечтае. За себе си мога да кажа, че продължавам да си мечтая да ползвам в пълна степен метеолокатора, който се намира на летището, тъй като НИМХ не разполага с такъв. Ползваме на летището и на службата по градушките, но частично и епизодично. Така, че моята лична мечта е тази.
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..