Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архаичните хора от вида "Денисови" са оцелявали с 40% по-малко кислород от нас

Изкопаеми челюсти, намерени в хималайските планини на Тибет, принадлежат на изчезнал човешки вид, наречен „Денисови“. Откритието задълбочава тайната на човешката еволюция в Азия, съобщиха учените в ново проучване, пише „Уолстрийт джърнъл“.

Открити от местен будистки монах, вкаменелостите показват, че тези архаични роднини на човека са живели на покрива на света в силно разреден въздух на почти 11 000 фута – на тази височина бихме пострадали сериозно от липсата на кислород. „Денисовите“ се заселили на тези студени височини преди поне 160 000 години, повече от 120 000 години преди появата на модерното човечество, съобщават учените.

Докато този ранен човешки вид отдавна е изчезнал, в съвременните популации на Азия, Тихия океан и Австралия остават следи от тяхната ДНК. Всъщност много хора на Тибет днес дължат необичайната си адаптация към такива екстремни височини, където има 40% по-малко кислород във въздуха, отколкото на морското равнище на уникален ген, наследен от тези първични планински обитатели.

"Едно от най-впечатляващите аспекти на това откритие е местоположението", заяви съпредседателят на проекта Жан-Жак Хюблин, директор на отдел "Човешка еволюция" в Института за еволюционна антропология в Лайпциг, Германия. "Никой никога не е предполагал, че архаичните хора ще могат да живеят в такава среда."

До анализа на новата находка, „Денисовите“ са били известни само от изкопаеми пръсти и зъби, открити през 2008 г. далеч от Тибет в пещера в Сибир, откъдето идва името на групата.

През 2010 г. учените успешно извличат ДНК от тези останки и откриват специална вариация на ген на клетъчния кръг, наречен ESPA-1, който влияе на реакцията на организма върху спадащите нива на кислород Това е ключ към оцеляването на екстремни височини. Наследена от много тибетски хора, според някои изследователи тя е най-силният пример за естествен подбор, който някога е документиран в изследванията на човешката популация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в националната антиспин кампания

Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00