Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За добра реколта: Поливане, а не торове, плитка оран, а не тежки машини

Обработването на почвата с тежки машини и торове не увеличава добива от земеделска продукция. Това заяви Георги Мантарлиев – специалист по биологични процеси в почвата и растенията и основател на „Академия за фермери – Свят на възможности“. Той бе един от лекторите на обучение по проект, финансиран по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., домакин на който беше морската столица, съобщиха от Областния информационен център-Варна.

Земеделската реколта зависи до голяма степен от климатичните условия и най-вече от количеството валежи. 75 процента от влагата обаче се губи вследствие на човешката дейност, обясни Мантарлиев. Едва 3 процента от почвата в световен мащаб е плодородна, а в тях попада над 70% от българската територия. Въпреки това добивите ни не са мащабни. Причината може да се търси в конвенционалните методи на дълбока обработка на земята с тежки машини, която води до неблагоприятни последици като водните ерозии например, обясни специалистът.

Освен конвенционалната обработка, поражения върху почвата причинява и третирането с химикали и торове. Киселинните продукти изгарят хумуса, от който се хранят растенията.

Докато през 2006 г. потреблението на азотни торове в земеделието е 152 хил. тона, то през 2015 г. то вече е 341 хил. тона. От 11 хил. тона през 2006 г., потреблението на фосфорни торове скача на над 27 хил. тона през 2015 г. Въпреки това, ръстът на добивите не е съществен. Подхранването на почвата с микроелементи и обработването й с минимална намеса – плитка оран, са гарантите за здрави растения и добра продукция без дефицити, подчерта експертът и добави, че добивите от биологично са в пъти по-големи в сравнение с интензивното земеделие. Мантарлиев даде пример с царевица, добивът от която е 600 кг., след като е била орана и третирана химично. Същият сорт в съседен парцел е дал 1,5 тона продукция без да бъде обработвано с торове.

Подхранването на почвата с микроелементи и обработването й с минимална намеса – плитка оран, са гарантите за здрави растения и добра продукция без дефицити, подчерта експертът и добави, че добивите от биологично земеделие са в пъти по-големи в сравнение с интензивното. Освен щадящи методи за обработване на почвата със специални машини, биологичното земеделие включва и използването на продукти за повишаване на добива чрез изпращане на положителна енергия към растенията.

По време на обучението бяха засегнати и теми като намаляване на административната тежест за потенциалните бенефициенти, Натура 2000, възлагане на обществени поръчки, грешки при кандидатстване и изпълнение на проекти, допълват от Областния информационен център-Варна.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45