„Ние сме създали един Закон за черноморското крайбрежие с негативен ефект върху българския туризъм, който не е изследван добре, преди да се пристъпи към поредната му 22-ра поправка”, това каза за Радио Варна Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Според него с този закон е разрешено увреждането на българския туризъм и намаляване на неговата конкурентноспособност от гледна точка на това, че са унищожени ценности на самото черноморско крайбрежие и в същото време не са защитени интересите на обществото.
Двадесет организации, обединени в групата "Бетономорие", излизат на протестен лагер за вето пред Президенството на 20 юни. Събитието се подкрепя от инициативен комитет кемпер-общество. Днес представители на гражданската група внесоха исканията си по отношение на Закона за Черноморието. Целта е спиране на обезобразяването и презастрояването на крайбрежието и защита на конституционните граждански права. Румен Драганов е сред подкрепящите исканията на „Бетономорие”.
- Да кажем, че бъде наложено вето и законът бъде върнат, къде отива отново – в Народното събрание и законът пак ще е собственост на депутатите. Смятате ли, че нещо би могло да ги накара да изместят фокуса от къмпингарите, които в последните поправки са най-големите вредители на ландшафта, а не към онези, които бетонираха Черноморието ни? С други думи какво от това, че ще се върне Законът?
- Обществото ни е доста песимично настроено по отношение на действията на Народното събрание и съответно на вносителите от страна на Министерски съвет за тяхната лоялност към обществото. В някакви тъмни и ранни часове току изникне някое хотелче или вилно селище точно върху т.нар. зони с ограничения. Но на какво разчитат от „Бетономорие” и защо имат моята подкрепа. Има видимо нарушаване на разпоредбите на Конституцията и се надявам да не се стигне до Конституционния съд, което ще бъде следващата стъпка, ако народните представители не се съобразят. Посочени са и нарушенията в чл.4 ал.1 от Конституцията, общото право за придвижване, правото на собственост...Този закон беше приет набързо, някои от нещата, които бяха доста по-зловещи отпаднаха, но остава основното усещане у обществото, че заменените дюни, които са около 4 хиляди декара, ще бъдат приватизирани, по най-безцеремонен начин превърнати в селскостопанска земя и впоследствие застроени. Това е публична държавна собственост и никой няма право да ни я отнема. Този грабеж вече е забелязан от обществото. От друга страна големите врагове на Черноморието не са хората с плажна кърпа, а тези с багерите, които преместват дюна. Спасяването на нашата собственост трябва да бъде поета от самите нас, след като Правителство и Парламент не желаят да я защитават.
- Законът защитава тези, които са направили това, което виждаме по Черноморието ни, но и отваря вратички, от които да се възползват бъдещите инвеститори.
- Това са двете заплахи. Ясно е, че тези промени са в угода на около 50-ина фирми, които са си позволили да направят заменки срещу недоброкачествена земя с дюни, които икономически не биха могли да носят никакъв селскостопански приход. Те са заграбени по този елегантен начин и сега институциите се чудят как да им ги вземат обратно. Това е откраднато от държавата с чиновнически подписи върху лист хартия, който струва под една стотинка. Територията ни е превзета чрез ето такива трикове – приемане на закон, изменение в закона, връщане при президента...Ако тези наши „приятели” в Парламента смятат, че могат да действат по този начин, значи са сбъркали държавата, в която се намират, защото обществото ясно вижда кой-кой е и какво прави.
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Поне 50 % ръст на интереса у нас към зимните туристически пакети за коледни базари в Румъния отчитат от туристическия бранш в сравнение с миналата година. Това коментира за предаването "Новият ден" Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции по повод ползите от влизането на България в Шенген и по суша. Сериозен..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..