Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи реставрацията на втората отбранителна система на Солницата

Комисия, определена от министъра на културата Боил Банов ще определи границите на праисторическия град Солницата-Провадия и ще регламентира режима на посещение на обекта, който е публичен. Министърът на културата провери днес  хода на реставрационните и консервационните работи в най-стария солодобивен център в Европа (5500 – 4300 г. пр. Хр.), които се извършват с подкрепата на Министерството на културата.


Археологическият комплекс, който включва солодобивен център,  некропол и укрепено селище, се проучва от 2005 г. от интердисциплинарен екип на Националния археологически институт с музей към БАН и Историческия музей в Провадия, с участието и на други български и чужди специалисти. Ръководител на екипа е чл.-кор. проф. Васил Николов (НАИМ-БАН). Той съобщи,че това лято е приключила реставрацията на втората отбранителна  система (още чуйте в прикачения звуков файл).


Проучванията продължават едновременно с теренната консервация и реставрация на трите каменни укрепителни системи от периода 4700-4300 г. пр. Хр. По време на теренното проучване обектът традиционно се посещава от голям брой хора, а в Деня на отворените врати тази година, 22 септември, са били отчетени над 1600 посетители от цялата страна, както и от Франция, Белгия, Северна Ирландия, Швейцария, Финландия.
Праисторическият солодобивен и градски център предоставя информация за откритата тук преди 7500 г. и практикувана до днес технология за получаване на сол чрез изваряване на разсол (солена изворна вода), за фортификацията и икономиката на района по долното течение на Провадийска река и край Варненските езера. Необходимостта от отбрана и опазване на най-голямото богатство на онази епоха - солта, довежда до построяването на каменна крепост с отбранителни стени, високи 4 - 5 м, около 4700 г. пр. Хр. Трите етапа на праисторическата каменна крепост Провадия-Солницата (4700 - 4300 г. пр. Хр.) представят нововъведения в крепостното строителство, които доскоро се считаха за открития на много по-късно време.

 Министър Банов посочи,че средствата за теренни проучвания , консервация и  реставрация са увеличени от 1 на 3,5  милиона ,предстои финансирането да се увеличи .





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ландшафтен архитект: Дълбокото подрязване на дърветата скъсява техния живот

Ландшафтният архитект от Пловдив Невена Цветкова издаде наръчник със съвети за засаждане, поддържане и резитба на декоративни дървета и храсти в населените места. Той беше подарен на ръководството на Община Варна, след като фирмата-изпълнител, изграждаща канализацията по Крайбрежната алея, беше глобена с 10 хиляди лева заради състоянието на дървета след..

публикувано на 10.02.25 в 10:15
Морска градина - Варна

Електрическа техника за поддръжка на Морската градина, възможно ли е това?

Запазването на Морската градина във Варна не опира само да спирането на строителните дейности и забраната на движението на автомобили. Важна е и поддръжката на парка. Косене, премахване на паднали клони, събиране и извозване на боклуците. Всички тези дейности се извършват с превозни средства на бензин и дизел. За съхраняването на един парк като..

публикувано на 10.02.25 в 09:45

В Добрич обсъждат проблемите на дуалното образование у нас

Работна среща по проблемите на дуалното образование ще се проведе днес в Регионалното управление на образованието в Добрич. В събитието участие ще вземат директорите на училища с професионални паралелки, работодатели, подкрепящи дуалното обучение, експерт от Министерството на образованието и науката и други. Срещата с домакин Регионалното..

публикувано на 10.02.25 в 08:42

10 февруари - ден за борба с епилепсията

На днешния ден светът отбелязва деня за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване – епилепсията.  Денят за борба с епилепсията се отбелязва във втория понеделник от месец февруари в над 140 държави по света. Заболяването засяга между 5 и 10 на 1000 души население. По данни на Университетската болница "Свети Иван Рилски" около 50%..

публикувано на 10.02.25 в 08:35

Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи

Учениците от Варна и Добрич се връщат в класните стаи днес, след дистанционното обучение, наложено заради висока заболеваемост от грип, и последваща междусрочна ваканция.  Припомняме, че грипната епидемия във Варна беше отменена от сряда, 5 януари, а междусрочната ваканция - удължена с още два дни с решение на кмета на Варна. Четвъртък и петък бяха..

публикувано на 10.02.25 в 07:30

Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич

Сухи са пътните настилки в областите Варна и Добрич. Това съобщиха за Радио Варна от  областните пътни управления. Няма затворени пътни участъци.  Два дни са обработвали пътищата със сол в област Добрич, не е валяло и днес всичко е изсъхнало, каза дежурният диспечер. Времето е ясно, а температурите на въздуха са от минус 5 до 0 градуса. В област Варна..

публикувано на 10.02.25 в 07:16

Много студено и ветровито

В Източна България най-ниската температура на въздуха е измерена в Русе, където минус 9 градуса. В Разград е минус 8, по минус 6 градуса е в Силистра и Шумен, минус 5 градуса ев Добрич, по минус 3 в Карнобат и Шабла. Във Варна и на нос Калиакра е минус 2 градуса, минус 1 на нос Емине. В Бургас и Ахтопол е 0 градуса. Силен вятър с..

публикувано на 10.02.25 в 05:59