Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Ковачев: Въвеждането на зелена енергия не беше направено за малките производители

Възможностите за участие на гражданите в управлението на средствата от еврофондовете 2021 – 2027 г. са тема на международния форум „Граждански пространства“ във Варна. Граждански активисти от България, Румъния, Унгария, Словакия, Полша и Чехия ще разкажат за предизвикателствата пред участието на граждански организации в оперативните програми в своите страни.

На форума стана ясно, че средствата за България за следващия програмен период ще са с близо 20 % повече, а основните теми ще са иновации, обучение и интелигентен растеж.

Сред иновациите са и технологиите за производство на зелена енергия, която е и безопасна енергетика. Но у нас се говори, че това ще е загуба на работни места, действащи мощности и инвестиции. Необходимо е да се разяснява, че новата енергетика, отново е инвестиции и работни места, смята Петко Ковачев от Института за зелена политика.

В ЕС, пък и страни като САЩ, Китай или Индия виждаме посоката – развитие към зелена и безопасна енергетика. А у нас се говори, че това ще е загуба на работни места, действащи мощности и инвестиции. Необходимо е да се разяснява, че новата енергетика , която идва отново е инвестиции и работни места. Тоест тезата е как да заменим безболезнено едни работни места, които дават замърсяваща продукция, макари необходима, с други, които ще дадат същата тази продукция – енергията, но чиста безопасна и т.н. Този въпрос е чисто икономически. Исторически погледнато всяка стара индустрия се е съпротивлявала на промените.

Свободния пазар на електроенергия не допринесе ли за увеличаване на производството на зелената енергия у нас?

Не, защото както и много други неща, които трябваше да въведем, го направихме по български. Изобщо въвеждането на зелена енергия беше направено по български. То не беше направено за малките производители за собствени нужди, които да продават и купуват, съответно излишъците или недостатъчната енергия. А просто се създадоха едни големи централи – солари или на вятър. За да имаме пазар, който да допринесе за увеличаване дела на зелената енергия, просто трябва да прекопираме някои действащи моделе и да не се правим на откриватели. Например за мен една от най-добрите електроекергийни борси в Европа е Nord Pool, която обединява Скандинавия плюс Естония и Латвия. Това е пазар, какво се случва на който може да виждате в интернет. Там на 10 мин. се актуализира как се движат потоци и цени. Но това, което буди учудване е защо управляващите, които виждат тенденциите, не работят така че държавата да върви напред в тази посока?

Цялото интервю чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток, заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнеса там. Имаме над 1000-км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05
Ивелина Кадири

Ивелина Кадири: ДНК данните са нещо неприкосновено, към което маркетингът трябва да се отнася с уважение

Ивелина Кадири е магистър по икономика и по арт мениджмънт, маркетолог с многостранни интереси и убеденост в интердисциплинарното бъдеще на науката. Има дългогодишен професионален опит в областта на авиацията и енергетиката, а в момента е мениджър регулаторни дейности в българска софтуерна компания, световен лидер в управлението на електрозарядни..

публикувано на 01.08.24 в 08:30
Сияна Георгиева и Симеон Георгиев

Защо да се доверим на интериорен дизайнер при обзавеждането на имот

Един имот придобива по-висока стойност, ако е бил обзаведен от интериорен дизайнер. Това споделят специалисти в областта на интериорния дизайн у нас изхождайки от практиката, която имат. В България, и конкретно във Варна, все повече хора наемат интериорни дизайнери, когато обзавеждат жилището си, хотели, заведения и др. Архитект Сияна..

публикувано на 31.07.24 в 09:55

„Небето - риза нетъкана”- изложба на Александър Габровски

Поредната изложба във варненската галерия A&G Art Meeting в разгара на лятото ще ни изстреля в небесните простори не само заради мотото, а и поради смелото, неочаквано приключение, в което ни въвлича младият творец Александър Габровски. Откриването е днес,  31 юли, от 18:30 ч . на ул. "Любен Каравелов" 8. Изразът „Небето, риза нетъкана” в една..

обновено на 31.07.24 в 09:28