Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. д-р Илия Щирков - последният подводничар на "жълтото бижу" миниподводница

Изследвателската миниподводница, с която преди години Институтът по океанология при БАН е извършвал подводни проучвания, бе изложена на вниманието на всеки, дошъл в Деня на отворени врати, по случай Международния ден на Черно море и 150-тата годишнина от основаването на БАН. За съжаление жълтото бижу, с което специалистите в Института разполагат, стои заключено в контейнер и от две години не е влизало във вода. Това разказа за Радио Варна инж. д-р Илия Щирков, последният подводничар, работил с тази миниподводница. Той ни разказа още, че е прекарал повече от 32 години в работа с нея и с тъга признава, че желаещи за тази професия с минимална работна заплата, вече няма.

На каква дълбочина сте влизали с тази подводница?

Пределната дълбочина на тази подводница е 250м или 800 фута, както е записано в сертификата, а "PC" означава "perica marin", е американска фирма, разположена в Маями, Флорида. Тя е производител на тази подводница през 1971г.

Колко време сте прекарали в нея?

Като време не съм смятал. В часове, въпреки, че сме водили точен дневник, но съм я управялвал повече от 32 години. В зависимост от годината и поставените задачи сме правили по 10-15-20 спускания годишно. Преминахме един тежък период, когато икономиката се срина и нямаше пари за наука - 2-3 години нямахме почти никакви спускания. Тогава работихме само за флота, когато те имаха по-сепциални задачи.

Какво още не знаем за тази миниподводница? Скоро тя бе изложена на входа на Морската градина във Варна. Хората имаха възможност да я снимат, да разберат повече за работата с нея.

Тази подводница и към днешна дата се счита за една от най-забележителните, построени в света. Даже когато я закупихме американското списание "C-technology" й посвети прощална статия. През годините американските ни колеги са се интересували дали я експлоатираме правилно и как се държи. Бях поканен преди години във Флорида, САЩ, за да изнеса доклад как сме я използвали през последните 25 години. Така че, тя е един шедьовър. Имахме голям късмет, че можехме да я купим почти на безценица, когато всички подводници, използвани в Северно море, използвани на нефтените сондажи бяха заменени с телеуправляеми апарати и на практика останаха без работа. Така тези подводници бяха на разпродажба. Тогава просто уцелихме момента и я купихме след основен ремонт, практически нова.

А сега тя е тук, заключена в един контейнер. От кога не е влизала във водата?

Последният проект беше преди две години. Втора година вече не сме влизали в морето. Имахме много интересни проекти, особено в сферата на техническото обезпечаване, на дълбоководната археология, която се започна в нашия институт ( Институтът по океанология при БАН ) и понастоящем с чужда помощ продължава в южното крайбрежие. Там се включиха учени от Англия. Оказва се, че Черно море е един склад за добре съхранени старинни, антични съдове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15