Настолните игри отдавна не са само “Монополи” и “Не се сърди човече”. Този тип забавление набира все по-голяма популярност, става център на различни фестивали и турнири, на сайтове и блогове, на редовни събирания на техните почитатели. Има игри, за които ти трябват десетки часове само да научиш правилата, има и такива, които са по-лесни и развлекателни и на които можете да играете с цялото семейство.
Христо Симеонов определя себе си като изследовател в света на настолните игри. Той в автор на блога Board Delights, в който прави ревюта на различни настолни игри, дава своите оценки и препоръки за тези, които се интересуват от това хоби.
"Настолните игри са едно чудесно средство за забавление особено в съвременното общество, когато заради модерните технологии, заради компютрите и интернет, започваме да губим социалния контакт помежду си. Настолните игри дават възможността на хората отново да комуникират заедно и да се забавляват извън екраните на телефони, таблети и компютри", каза за Радио Варна и предаването Улица "Събота" Христо Симеонов.
Различни са видовете настолни игри, а най-голямото жанрово разделение е между европейската и американската школа. Германия е абсолютният лидер в първия тип бордови игри. На пазара в световен мащаб излизат близо 10 хиляди игри на година.
Когато избираме настолна игра, първо трябва да се съобразим с хората, с които ще я играем. Има няколко утвърдени заглавия, подходящи за прохождащите в хобито - част от тях са семейните "Ticket to Right", "AZUL" и "Splendor". Жанрово те се определят като gateway-игри.
В България има развито общество от фенове на настолните игри. "То се развива доста прогресивно през последните години. Специално във Варна страшно много хора играят настолни игри. Тъжното е, че от тази година няма клуб за настолни игри в града - Варна буквално осиротя. Тук имаше два клуба, които по една или друга причина приключиха да съществуват. Това донякъде спъва обществото, но аз знам, че много хора се събират дали вкъщи, дали на други места, където има опция да отидеш, да си занесеш игра и да играеш", коментира Христо Симеонов.
Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..