Гост в предаването "Съботна трапеза" на 25 януари беше младият кавалджия Георги Добрев. Повод за разговор бяха най-новите му записи с Оркестъра за народна музика на Българското национално радио с диригент Димитър Христов. През 2019-а той записа две инструментални пиеси - "Гергьовска ръченица" и "Песни от Тракия", аранжирани от неговия баща, също кавалджия, Пламен Добрев. "Беше една страхотна емоция. Много се радвам, че осъществих тези записи. Всички от оркестъра са страхотни хора, предразположиха ме, и Недялко Недялков, и Кръстьо Димов, и Костадин Генчев, Димитър Христов... Прекрасно изживяване за мен! Много съм очарован от резултата, получиха се хубави записи, разказа в ефира на Радио Варна Георги Добрев.
Преди две години Георги завърши бакалавърска степен "Изпълнителско изкуство" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, а днес работи в щатния оркестър там. Успоредно се обучава в магистърската специалност "Тонрежисура" и активно участва на музикалната сцена, както в България, така и в чужбина. Един от последните проекти, с които пътува извън нашата страна, е сътрудничеството му с известния саксофонист Фабрицио Касол. В центъра на тяхното професионално познанство стоят теми от музиката на Клаудио Монтеверди, по които след това различните музиканти в бенда импровизират. И въпреки че е „дете на съвремието“ с всичките „експерименти“, на които се отдава в търсене не себе си - впрочем той боязливо използва тази дума - Георги много високо цени музиката на т.н. „стари майстори“. Израснал е с изпълненията на кавалджиите Драган Карапчански, Никола Ганчев, Стоян Величков. „Хората казват „кавалджийски стил“. За да го изпълняваш, трябва да го носиш в душата си. Харесва ми, когато се връщам назад във времето, към корените. Има много стари записи, от които аз съм се вдъхновявал и учил. И винаги щом чуя някой запис, ми идва да взема кавала и да засвиря.“
Цялото интервю и новите записи на Георги Добрев чуйте в звуковия файл
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..
Благотворителна кампания под надслов "Дари усмивка за децата" организират от Скаутски клуб „Владислав Варненчик“ в навечерието на празниците. Доброволческата акция е в подкрепа на деца в нужда и техните семейства. Всеки, който има желание да се включи, може да го направи, като дари дрехи, играчки, книжки или занимателни материали. Те трябва..
Община Варна обявява конкурс за най-красива външна коледна украса. Победителите ще бъдат обявени на 5 декември и заедно с кмета Благомир Коцев ще участват в запалването на светлините на коледната елха на Никулден Надпреварата ще се проведе от 19 ноември до 5 декември 2024 г. в две категории: Външна украса на частен дом – еднофамилна къща или..
Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов...