Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агресията расте в общество на аутсайдери

Все повече хора напоследък осъзнават себе си като жертви. Превръщаме се в общество от аутсайдери, затова и агресията расте, а в периферията на обществото и социалното оцеляване жертвите се избиват помежду си. Това коментира за Радио Варна психологът Светлана Павлова в Деня за борба с тормоза в училище, известен като Ден на розовата фланелка. Детето-насилник по условие също е жертва на агресия, защото то проектира това, което преживява, върху тези, които не могат да се защитят от него. За да има вина и покаяние, трябва да има критерии за добро и зло. Някой трябва да ги зададе тези критерии у децата, понеже те не се раждат научени.

-  Да позиционираме участниците в един училищен тормоз – един извършител, другите гледат, а последният снима ...

-  Освен децата, които са участници в тормоза и ако говорим за вина, трябва да я поделят солидарно, има и други пряко и косвено, които са били там – родителите на тези деца, хората, които са виждали поведението на децата, всички, които са били наоколо, защото подобни деяния не могат да останат незабелязани. Това, че се снима означава, че тези деца не само, че няма да го преживеят като виновно поведение, но че те се гордеят с това. Успяхме да въведем модел, в който колкото по-агресивно и по-брутално налагаш себе си на другите, толкова си по-успешен.

-  Вероятна причина е, че с малолетните престъпници малко се работи

-  Реална работа на терен няма, особено в рисковите райони. От друга страна – добре, това дете ще бъде осъдено и ще бъде въдворено в място, където да изтърпи наказанието си. По-нататък трябва да сме наясно, че това дете по презумпция вече е загубено за обществото като пълноценен човек и ще бъде на издръжка на обществото като потенциален клиент на затворите.

-  Какъв знак е за обществото ни всичко това, което коментираме?

-  Означава, че ние като общество много се провалихме, защото няколко поколения са изтървани от гледна точка на психичното им здраве, на психичната и социалната им адаптивност, на елементарни понятия като добро и зло. Нашето общество изтърва момента, в който можеше да бъде адекватно.

Цялото интервю чуйте в прикачения файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05