Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхът е лекарство

Да погледнем на страха "коронавирус" без страх, защото който и да е страх, ако не бъде овладян, води до разстройства в психиката на човека, които могат да го отведат до услугите на психиатричните заведения. Данните показват, че всеки четвърти българин страда от психични разстройства, които са на границата между нормалното и психичното състояние, което се нуждае от медицинска помощ. Според изследването на доцент Апостол Апостолов, социалният страх е по-голям от страха от паяци.


-  Да дефинирате що е то социален страх и в какви периоди от живота на човека се проявява?

-  Социалният страх е емоция, която завладява хората, когато се изправят пред заплахи, които не могат да бъдат преодолени с тяхна помощ или когато си измислят заплахи, което е още по-страшно.

-  Това са заплахи в рамките на обществото ли?

-  Да. Това са заплахи от средата, които успяват да преодолеят психологическите бариери на устойчивостта на човешкото съзнание, настаняват се там трайно и започват да се възпроизвеждат. Специалистите, които се занимават със страха съветват да застанеш срещу своите страхове без страх, да ги анализираш и да се опиташ да ги овладееш. Социалните страхове са нещо изключително упорито. Хората трябва да са нащрек и да подготвят контраатака срещу заплахите на страха.

-  На какво се базира научното изследване на страха?

-  Обект на изследването са 506 семейства, защото страховете са семейно преживяване. Най-силният страх по десетобалната система е страхът от заболяване на близки хора. Има една народна песен „Дали си болен лежал или си болен гледал”, актуална и при сегашната ситуация на здравноосигурителна система и при необходимостта да се плащат баснословни суми...

-  Има ли полезност в кризите и как могат да ни върнат в реалността?

-  Кризите са много важно нещо, но ако водят до мобилизация. Ако водят да смазване на психиката на личността, тогава няма никаква полза от тях. Страхът е като лекарството – ако е дозиран в умерени количества, ако има средства за противопоставяне на заплахите, той е мобилизиращ. Обратното – ако е в големи количества и няма средства за подкрепа да се преодолеят предизвикателствата, той вече се превръща в отрова.

Чуйте повече в прикачения файл:







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10