Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхът е лекарство

Да погледнем на страха "коронавирус" без страх, защото който и да е страх, ако не бъде овладян, води до разстройства в психиката на човека, които могат да го отведат до услугите на психиатричните заведения. Данните показват, че всеки четвърти българин страда от психични разстройства, които са на границата между нормалното и психичното състояние, което се нуждае от медицинска помощ. Според изследването на доцент Апостол Апостолов, социалният страх е по-голям от страха от паяци.


-  Да дефинирате що е то социален страх и в какви периоди от живота на човека се проявява?

-  Социалният страх е емоция, която завладява хората, когато се изправят пред заплахи, които не могат да бъдат преодолени с тяхна помощ или когато си измислят заплахи, което е още по-страшно.

-  Това са заплахи в рамките на обществото ли?

-  Да. Това са заплахи от средата, които успяват да преодолеят психологическите бариери на устойчивостта на човешкото съзнание, настаняват се там трайно и започват да се възпроизвеждат. Специалистите, които се занимават със страха съветват да застанеш срещу своите страхове без страх, да ги анализираш и да се опиташ да ги овладееш. Социалните страхове са нещо изключително упорито. Хората трябва да са нащрек и да подготвят контраатака срещу заплахите на страха.

-  На какво се базира научното изследване на страха?

-  Обект на изследването са 506 семейства, защото страховете са семейно преживяване. Най-силният страх по десетобалната система е страхът от заболяване на близки хора. Има една народна песен „Дали си болен лежал или си болен гледал”, актуална и при сегашната ситуация на здравноосигурителна система и при необходимостта да се плащат баснословни суми...

-  Има ли полезност в кризите и как могат да ни върнат в реалността?

-  Кризите са много важно нещо, но ако водят до мобилизация. Ако водят да смазване на психиката на личността, тогава няма никаква полза от тях. Страхът е като лекарството – ако е дозиран в умерени количества, ако има средства за противопоставяне на заплахите, той е мобилизиращ. Обратното – ако е в големи количества и няма средства за подкрепа да се преодолеят предизвикателствата, той вече се превръща в отрова.

Чуйте повече в прикачения файл:







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12