Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба без зрители - какво мислят авторите?

„Само изкуството ще ни спаси, за да не умрем от истината“, е казал на времето Фридрих Ницше. И е прав, защото днес истината е страшна. Заради вирус, тръгнал от Китай, се затварят културни институти, отменят се театрални постановки и концерти. Подреждат се изложби, които никой няма да види.

Вчера например във Варна младите членове на две арт групи – „Схмеа” и „Траш”, представиха творбите си в Градската художествена галерия „Борис Георгиев”. Откриване нямаше. Заради заразното положение – зрители също може и да няма. Творците обаче са там. Техните произведения също. И стоят някак самотно в притихналото културно здание. Идеите и посланията им със сигурност ще останат затворени и няма да напуснат стените на галерията. Защото няма да има кой да ги види.

И всъщност Ницше може и да греши, че изкуството ще ни спаси, за да не умрем от истината. Защото днес на изкуството е поставена защитна маска. И все пак младите творци от "Схмеа" и "Траш" продължават да работят. Без противопоставяне, категоричен е Борислав Иванов. А творбите ще останат там до 30 март. Галерията остава отворена за посетители.

Какво представлява този "Пир по време на чума"?

В краен случай решихме, че няма да отменим изложбата, а ще я създадем така, както сме я планували и огранизирали.

Какво е чувството да има изложба, но да няма кой да я види?

Въпрос на избор е дали да дойдат да я видят в работното време на галерията или да не дойдат от страх. По-страшна за мен е глобалната тъпота, която царува успешно напоследък. Да затвориш театри и галерии не е най-подходящото решение, вместо да затвориш молове и пазари.

 С изкуството тази тъпота може ли да бъде преборена?

Затова се борим, затова правим изкуство!

Как хората могат да бъдат привлечени да влязат в галерията?

Според мен те могат да си отделят от времето и вместо да прекарат три часа за вечеря или да пият четири часа ракия, те да дойдат да погледат нещо интересно.

А изкуството отговаря ли на съвременността?

Стараем се да бъдем съвременни възможно най-много и да преоткриваме всеки път себе си с това, което правим на платната, на хартията.

Защо е важно за млади творци като вас да стоите близко до действителността?

Защото иначе ще се загубим като творци и като хора. Трябва да сме будни - с широко отворени очи, не широко затворени.

Изкуството е отражение на живота - защо животът започна да става отражение на изкуството?

Защото се влияе - дори и ние като художници се влияем малко или много.

Цялото интервю на Мартин Николов с Борислав Иванов чуйте в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00

Пожарникарят Христо Христов: Дежурството на Нова година винаги е най-тежкото

Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов.  Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..

публикувано на 31.12.24 в 08:00

Ravn (1349): За баланс е необходимо да познаваш и мрачната, и светлата част от себе си

Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..

публикувано на 31.12.24 в 07:30

Стихосбирката "Не може да е късно за любов" в подкрепа на фондация "Искам бебе"

Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..

публикувано на 30.12.24 в 08:00