За да ни припомни за прополиса и неговите лечебни свойства ни потърси балчиклията Славчо Колев – доайен на пчеларите в Балчик, посветил 50 години от живота си на пчеларството. В условията на пандемията от COVID-19 и нуждата от подсилване на имунитета, неговият категоричен съвет е да се обърнем към аптеката на пчелите.
Прополис, мед, прашец – човек трябва да ги има през цялата година до себе си, убеден е той, след като за пореден път е разтворил старите книги. Осем години е учил за професията пчелар.
"Прополис означава защита. Лечебните му свойства са уникални, помага при лечение на рани, язви, гастрити, синузити, проблеми с венците, грип, пневмонии. Ще ви дам примери. Ако килийките на пчелната пита не са почистени и полирани с прополис, пчелната майка не снася яйца. Когато бях стажант в София (осем години съм учил за пчелар), д-р Павлина Починкова (автор на книги за пчелните продукти в медицината) ни даваше разяснения какво да правим с прополиса, как да го използваме. Даде ни много ярък пример. В Пирогов постъпва дете с изгаряния, чиято кожа не се съединява от приложеното лечение. Преди да се пристъпи към пластика, тя препоръчва прополисови превръзки, и така на седмата превръзка кожата се съединява", казва Славчо Колев.
Давал съм прополис на много хора и никой не се е оплакал, но като количество много малко се получава, казва пчеларят от Балчик. Лично от неговите 200 кошера събира за една година около килограм.
Прополисът се цени навсякъде. Неслучайно през 1972 г. конгресът на "Апимондия", световната пчеларска организация, е с една единствена цел – прополиса и неговите лечебни свойства.
„Използва се много при лечение на рани. Един човек ми сподели, че баща му имал язва и щели да го оперират. Започнал да пие прополис. Когато отишъл на втория преглед, язвата я нямало. Това е уникално средство. Профилактично го пия, лично съм стигал до 3000 капки, приети за месец – два, въобще не съм боледувал, спя в студена стая, с открит прозорец“, споделя своите методи за подсилване на имунитета Славчо Колев.
Като предпазно средство срещу вируси той си е изобретил двуслойна маска, която се отваря като плик. В нея той поставя марля, потопена в прополисова тинктура. Вярва, че този филтър е сигурна защита и я препоръчва на съгражданите си. Всеки може да си я ушие сам от подходящ памучен плат. Задължително маската трябва да се мине с гореща ютия, а прополисът да се търси от пчелар.
„Препоръчвам на съгражданите да си направят маска като моята, макар и малко да цапа. Не твърдя категорично, че може да спре коронавируса, но може да предпази от други болести. Отново разтворих старите си книги, в които пише, че прополисът възпира всякакви вируси, бактерии, болестотворни организми. Човек трябва да има през цялата година под ръка прополис, мед, прашец – аптеката на пчелите“, препоръчва пчеларят. Той си гради личната защита, като приема три пъти дневно, един час преди храна по 30 капки клеев разтвор.
Тинктурата от прополис може да се закупи готова от аптеката или при пчелари. Дозировката зависи от килограмите на човек. Как да я приемате или приготвите сами, може да се посъветвате с вашия пчелар, фармацевт. Трябва да се има предвид, че има малка категория хора, които страдат от алергични реакции към пчелните продукти.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..