И по време на извънредно положение се раждат деца. И те се кръщават с различни имена.
30 процента от родителите у нас избират сами името за детето си, без да се влияят от роднини.
Името може да определя качествата на човека и да влияе на неговата съдба, има принос и в начина, по който ни виждат хората. Името е и родов корен, и наричане, но носи и отпечатъка на своето време.
Учените от различни държави се замислят дали в бъдеще ще разпознаваме антропонимните системи като национални. Имената прекалено много се интернационализираха. Едни и същи имена са популярни почти в цяла Европа - Албира сеександър, Мартин, Виктор. Много имена от народната традиция се изоставят. Милчо, Панчо, Пенчо, Райчо, Станчо, Трайко, Цвятко се срещат все по-рядко. Има единични случаи само в малките населени места. В големите градове напълно отсъстват.
Във Варна на първо място при момчетата е името Александър, а при момичетата - София.
Още от разговора на Ваня Славова с проф. Анна Чолева-Димитрова от Института по български език:
Кратките имена с три буквички станаха популярни, даже с две - има ли интерес към тях и във Варна?
Да, те са модерни и популярни не само у нас, но и в Европа. Във Варна има доста такива имена като Ива, Тея, Мая, като това последното излезе на първа линия и в Европа. За 2018-та година най-популярното име е София. Така се подреждат: София, Александра, Виктория, Габриела е харесвано много, Симона също. От традиционните български имена Рая, Йоанна идва да замести Ивана, Иванка. Във Варна няма през 2018-та година Ивана и Иванка, но ето Йоана е на девета позиция.
Момчетата често се записват с имена на царе - поддържа ли се още тази тенденция?
Разбира се. Дори е засилена. Най-популярното мъжко име Александър остава 4 години неизменно на първо място. Но сред 10-те най-предпочитани имена има и на български владетели - Борис е на шесто място във Варна, има Калоян, Симеон и Самуил. При мъжките имена се запазва тенденцията да се дават имена на владетели.
Във Варна обаче няма традиционното Емилия. Има само Емили и Емма.
Това е заради западните тенденции най-вероятно.
Да, от западните страни е, но българските традиции се изоставят. Например вече Стефка няма, преди четири години във Варна има записани само две деца с това име. През 2018-та обаче предпочитаната форма на това име е Стефания.
И да завършим с един личен въпрос - на вас кои имена ви харесват сред новите, с които именуват новородените деца?
Имена от българската традиция ми харесват.
Съвременните млади хора все по-рядко сключват граждански брак и не се чувстват задължени да продължават традицията. Избират каквото име им харесва, ръководейки се от модата в момента. Това е тенденция, която се наблюдава не само у нас, а и в повечето европейски страни.Няма как да знаем какво ни очаква след 80 години. Но ще се постараем да направим прогнози - предстои ни работа по един по-голям проект през тази и следващите две години. Надявам се, че в края на периода ще достигнем по-близо до разгадаването на съвременната ни антропонимна система.
Проф. д-р Анна М. Чолева-Димитрова, ръководител на Секцията по ономастика. Автор е на 4 книги и над 120 публикации по ономастика (микротопонимия, ойконимия, хидронимия, антропонимия; старинна топонимия), както и над 80 научнопопулярни статии. Член е на редица научни организации и председател на Академично дружество на ономастите "Проф. Й. Заимов".
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..