Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Община Варна твърдят, че не са премълчали замърсяването на залива и езерото

На 9-ти май, в ефира на Радио Варна, общинският съветник от „Демократична България” Стела Николова обяви, че е подала сигнал в Районна прокуратура, във връзка със замърсяването на Варненското езеро. Сигналът е срещу неизвестен извършител или длъжностни лица, които със свои действия или бездействия в продължение на почти 9 месеца са застрашили общественото здраве на варненци и гостите на града.

Пет дни по късно, варненската окръжна прокуратура се  самосезира по публикации в пресата за замърсяване на Варненското езеро и залива. В съобщението на прокуратурата се казва "Окръжната прокуратура във Варна е започнала две общонадзорни проверки по публикации в медиите за замърсяване на Варненското езеро и залива с отпадните води на два варненски квартала след скъсване на напорен тръбопровод. Разпоредените проверки трябва да установят каква е причината за скъсването на напорния тръбопровод, който отвежда отпадните води на двата варненски квартала „Аспарухово“ и „Галата“ към канално-помпената станция „Запад“.

Освен тях в Окръжната прокуратура и в Районната прокуратура във Варна се води същата проверка, но по сигнал на общински съветник.

Има ли премълчаване на авария от преди девет месеца, направено ли е всичко да бъдат уведомени гражданите и гостите на града за евентуални здравословни последици, въпросите отправихме към зам. кмета на Община Варна Христо Иванов в предаването на Радио Варна "Позиция":

Христо Иванов: - Община Варна беше уведомена през август месец миналата година от ВиК Варна и веднага беше сформирана комисия и беше направен първоначален оглед. Там се установи, че има теч от тръбопровода. Започна кореспонденция между министерството на околната среда и водите, кой е бил изпълнителя, договорните взаимоотношения, тъй като те са били организатор на обществената поръчка и под техен контрол са извършвани строителните дейности и въвеждане в експлоатация. След въвеждане в експлоатация , обекта е предоставен на Община Варна, а от там и на ВиК Варна. Беше изяснено кой е изпълнителя и колко години е гаранцията. Изпълнителят на обекта беше уведомен, обектът беше в гаранционен срок, за това поканихме фирмата изпълнител. Изчакахме ги да реагират, да направят оглед на повредата. Реакция нямаше. Тогава с ВиК Варна направихме обстойни огледи, на място, с водолази и сонари, за установяване на състоянието на тръбата и проблема който е възникнал. От там нататък са предприети мерки за сметка на общината, за възстановяване на тръбопровода. Средствата бяха поискани от министерството на регионалното развитие и благоустройството.Към днешна дата имаме проведена обществена поръчка за избор на изпълнител, подписан договор с изпълнител и строителен надзор, разрешение за строеж и от няколко дни строители работят по отстраняване на аварията.

- Фактологията е важна, защото откриването на този водопровод е била през 2011-та. Защо се е налагало това търсене на фирмата изпълнител, след като се предполага, че в общината трябва да има документация по изпълнението на този обект?

Х. И. - Такава информация не е налична в общината, тъй като изпълнител е министерството на околната среда и водите

- При вас няма ли копия от тези документи?

Х. И. - Не, ние не сме били участници в този процес.

- Но обектът е на територията на общината и предаден на общината- трябва да знаете какво минава, откъде минава и какво се случва при възникващи проблеми.

Х. И. - Това което имаме в община Варна и водното дружество е протокол- образец №15, удостоверение за въвеждане в експлоатация и екзекутивната документация.

- Тази българо- гръцка фирма, която е работила по тръбопровода съществува ли още (SFELINOS S.A.)?

Х. И. - На адреса който е даден, изпратихме съответната кореспонденция има получател, имаме обратни разписки от писмата които пращаме.

- Интересно е фирма която е изпълнявала проект за над 6 милиона евро, в момента да е трудно откриваема

Х. И. - Не знам, това което правим е съгласно договорните условия. Уведомили сме ги, сега отново ще го направим, че ще  предприемем действия, в какъв размер.

- В договора пише ли, че тази фирма поема някакви неустойки в случай, че обектът претърпи авария в някакъв период от време?

Х. И. - Съгласно българското законодателство, след въвеждане на даден обект в експлоатация, по отделните части има гаранционни срокове, които са регламентирани и при тези сокове, изпълнителя носи съответната гаранция. Проверихме дали има депозирана сума в министерството на околната среда и водите. С депозита обаче е извършен друг ремонт и тези пари които са били гаранция за добро изпълнение ги няма.

- Може ли да се търси отговорност от министерството на околната среда и водите, ако обектът не е бил изпълнен качествено, заради което в момента имаме цялата тази ситуация. Все пак те са били надзор по време на изпълнението?

Х.И. - Документите които получихме във вид на екзекутивната документация, протоколи за приемане на обекта няма такива данни. Там пише, че тръбата е на съответната дълбочина.

- Да се върнем август месец миналата година, когато сте разбрали, че има авария и че в залива се изливат тонове фекалии. Уведомена ли беше по някакъв начин обществеността за опасност от зарази, риск за здравето?

Х. И. - Към август месец, се установи, че има някакъв проблем с тръбата, тъй като количествата които бяха тласкани от каналната помпена станция „Аспарухово” към приемната шахта от другата страна на Варненското езеро не бяха налични, което означаваше, че има някакъв наличен проблем и започна работа по отстраняването му. При това бяха уведомени всички заинтересовани институции. РИОСВ, Басейнова дирекция, областна управа, бяха създадени и съответните комисии. (бел. ред- не получихме директен отговор на въпроса, възможно е, "обществеността" да са въпросните институции)

- Как ще отговорите на обвиненията на общински съветници, че е потенциална екологична катастрофа е била укрита от варненци?

Х. И. – Смятам, че в медиите излезе информация и всички институции които са били ангажирани- Басейнова дирекция, РЗИ, РИОСВ са имали тази информация. Не съм запознат с такова становище от страна на общински съветници.


Повече по темата и екологичните щети, в интервюта на Мариела Димитрова с директора на Института по океанология проф. Снежана Мончева



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варан Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 15.01.25 в 18:40

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20