Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за първия български министър на просвещението д-р Георги Атанасович е в каталога на Конгресната библиотека на САЩ

Книга за първия български министър на просвещението д-р Георги Атанасович е включена в каталога на Конгресната библиотека на САЩ.Изследването е дело на д-р Мария Тошева, дългогодишен лекар в Свищовската болница.

За БТА д-р Тошева уточни, че в книгата е поместено фототипно издание на дисертацията на д-р Георги Атанасович.

Той е роден в Свищов през 1821 г. и завършва медицина в Париж през периода 1843-1848 година.

В своя труд, представен пред научната общност в Медицинския факултет на Сорбоната, на 17 юни 1848 година д-р Атанасович изследва различни случаи на хеморагия при раждане, проблем, с който и днес се срещат акушер-гинеколозите по целия свят, уточни д-р Тошева.

Неговата дисертация е преведена от френски език и според съвременните специалисти и от днешна гледна точка има своята научна стойност.

За първи път пред българската аудитория, книгата е била представена в Свищов на 28 август 2017г. в салона на свищовската Многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Димитър Павлович".

Тогава изданието е преведено за първи път на български език - близо 170 години след защитата на дисертацията му в Сорбоната. В книгата е представен като фототипно копие и пълният текст на френския оригинал на дисертацията.   За включването на каталога в конгресната библиотека в САЩ пред свищовската общественост е съобщил с писмо д-р Лъчезар Тошев, син на д-р Мария Тошева.

След завършване на своето образование д-р Атанасович се установява в Букурещ. Има четири деца. Преподавател е в Букурещкото медицинско училище, а по-късно преподавател по съдебна медицина и токсикология. Почетен професор е на Факултета по медицина и фармация в Букурещ и член на Висшия медицински съвет.

Пише много статии и се грижи за издаването на книги. Подпомага образованието в родния си град Свищов.

След Освобождението става министър на народната просвета в първия кабинет на България, оглавяван от Тодор Бурмов. След оттеглянето си от активна политическа дейност се завръща в Букурещ при семейството си.

По-късно семейни проблеми го връщат отново в Свищов, където умира през 1892 година. Погребан е в двора на църквата "Св. Троица".

Неговият изследвач д-р Мария Тошева по бащина линия е наследник на рода на Драган Цанков - два пъти министър-председател на България и народен представител в Учредителното събрание. Тя е автор и на книга, посветена на видните свищовски родове.

Според нея д-р Атанасович е представител на онова съсловие българи от 19 век, които въпреки че произхождат от небогати семейства, получават своето образование в престижните европейски университети с цената на много труд и старание.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20