Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга за първия български министър на просвещението д-р Георги Атанасович е в каталога на Конгресната библиотека на САЩ

Книга за първия български министър на просвещението д-р Георги Атанасович е включена в каталога на Конгресната библиотека на САЩ.Изследването е дело на д-р Мария Тошева, дългогодишен лекар в Свищовската болница.

За БТА д-р Тошева уточни, че в книгата е поместено фототипно издание на дисертацията на д-р Георги Атанасович.

Той е роден в Свищов през 1821 г. и завършва медицина в Париж през периода 1843-1848 година.

В своя труд, представен пред научната общност в Медицинския факултет на Сорбоната, на 17 юни 1848 година д-р Атанасович изследва различни случаи на хеморагия при раждане, проблем, с който и днес се срещат акушер-гинеколозите по целия свят, уточни д-р Тошева.

Неговата дисертация е преведена от френски език и според съвременните специалисти и от днешна гледна точка има своята научна стойност.

За първи път пред българската аудитория, книгата е била представена в Свищов на 28 август 2017г. в салона на свищовската Многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Димитър Павлович".

Тогава изданието е преведено за първи път на български език - близо 170 години след защитата на дисертацията му в Сорбоната. В книгата е представен като фототипно копие и пълният текст на френския оригинал на дисертацията.   За включването на каталога в конгресната библиотека в САЩ пред свищовската общественост е съобщил с писмо д-р Лъчезар Тошев, син на д-р Мария Тошева.

След завършване на своето образование д-р Атанасович се установява в Букурещ. Има четири деца. Преподавател е в Букурещкото медицинско училище, а по-късно преподавател по съдебна медицина и токсикология. Почетен професор е на Факултета по медицина и фармация в Букурещ и член на Висшия медицински съвет.

Пише много статии и се грижи за издаването на книги. Подпомага образованието в родния си град Свищов.

След Освобождението става министър на народната просвета в първия кабинет на България, оглавяван от Тодор Бурмов. След оттеглянето си от активна политическа дейност се завръща в Букурещ при семейството си.

По-късно семейни проблеми го връщат отново в Свищов, където умира през 1892 година. Погребан е в двора на църквата "Св. Троица".

Неговият изследвач д-р Мария Тошева по бащина линия е наследник на рода на Драган Цанков - два пъти министър-председател на България и народен представител в Учредителното събрание. Тя е автор и на книга, посветена на видните свищовски родове.

Според нея д-р Атанасович е представител на онова съсловие българи от 19 век, които въпреки че произхождат от небогати семейства, получават своето образование в престижните европейски университети с цената на много труд и старание.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

“Моят Балчик” на Надежда Александрова до 1 август в ХГ

Надежда Александрова експонира свои творби за втори път в Художествена галерия – Балчик. Изложбата е озаглавена ,,Моят Балчик" и представя 36 живописни платна. Вдъхновението е черпено от суровите варовикови скали, прекрасната архитектура, тихите и стръмни улици, които спират дъха и носят една особена енергия, присъща само за Балчик. Копнежът и към..

публикувано на 15.07.24 в 16:41

Концерт в "Аладжа манастир" на 29 юли

На 29 юли (понеделник) от 14 часа, в музеен комплекс "Аладжа манастир", ще се проведе концерт на Дамския камерен хор при храм "Св. Атанасий" под надслов "Духовен полет на крилете на църковните песнопения и българските народни песни". В програмата ще прозвучат произведения от български и чужди композитори. Диригент: Евгения Григорова; с олисти: Светлана..

публикувано на 15.07.24 в 15:19

Съвместна изложба между няколко галерии в Балчик

Художествената галерия Ротенберг-Узунов и галериите A. Ръдулеску в Букурещ, в партньорство с Културен център "Двореца" в Балчик представят изложба , която е свързана с румънското междувоенно изкуство. Изложбата включва 52 творби, снимки и документи, които улавят забележителни моменти от „черноморската художествена школа“, термин, въведен през 1923 г...

публикувано на 15.07.24 в 13:51

"Exit Festival" с издание във Варна тази година

Музикалният фестивал "Екзит" тази година ще има издание и във Варна. Това обяви  директорът и основател на форума  Душан Ковачевич. От другата година музикалното събитие ще бъде в по-големи размери, каза още той, цитиран от БТА.  Кметът на Варна Благомир Коцев съобщи, че през следващата седмица ще излезе допълнителна информация за..

публикувано на 15.07.24 в 11:50

Музеят в Бяла представя уникална скулптурна изложба, вдъхновена от Черно море

Общинският културен институт /музей/ - гр. Бяла организира авторска изложба „ОГЪН МОРЕ“, представяща творчеството на скулпторката Гергана Фауст. Родена в София, в семейство на творци, Гергана Фауст израства закърмена с голяма любов към природата и като дете мечтае да стане алпинист. Но следването ѝ в УНСС в София, я отвежда в Швейцария, където след..

публикувано на 13.07.24 в 13:49

Младежи от кино школа „Братя Люмиер“ с награди от Международния фестивал „Арлекин“

Децата от киношкола „Братя Люмиер“ на Общински детски комплекс - Варна, защитиха своите проекти пред компетентното жури на Международния детски и младежки медиен фестивал „Арлекин“.  Доц. Юрий Дачев, драматург, театрален критик и режисьор връчи наградите за операторско майсторство за филма „Д-И-Ш-А-Й“ и за режисура за „Тръгваме ли?“ на Божана Станева и..

публикувано на 12.07.24 в 17:16

Два концерта в събота и неделя от международния фестивал „Трикси“ в Балчик

С конкурсна програма започна първият ден от международния фестивал на изкуствата “Трикси”. В рамките на три дни  Мелницата  е домакин на това артистично събитие, включено в културната програма на Община Балчик. Организатор е артцентър "Стринджендо" в лицето на Емил и Светлана Струнджеви. Музикалния форум, който започва своето начало от 2007 година,..

публикувано на 12.07.24 в 16:47