Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История за коте, състрадание и защо доброто се връща стократно

3
Котето Рони

Преди дни Рони стана на 8 години.

Рожденият й ден е на 21 юни. Или е прието да е на 21 юни, защото тогава Ивайло Александров получава документите за осиновяване й. Никой не знае на колко е години.

Всъщност Рони е котка. Да, в България има много котки – домашни и бездомни.

Рони обаче е малко по-различна от посестримите и събратята си. Защото тя е може би единствената котка в страната, на която предните й крачета са изкуствени.



Преди три години Ивайло Александров губи стария си домашен любимец. И решава че ще има нов. Попада на Рони, която се нуждае от приемен дом. Първоначално се притеснил, че не е запознат с това какви по-специални грижи трябва да полага за пострадалото животинче. Оказва се обаче, че не е толкова различно и е необходимо само време за приспособяване. Така домът на Ивайло Александров става приемен за котката Рони. Временно, отначало за два-три месеца.

Но бързо се привързва към пухкавата писана.  След което решава да я осинови.  И от 2018 по документи Рони е Алексадрова, шегува се Ивайло. Казва, че Рони е много обичливо коте и търси постоянно човешко внимание.

„Повечето хора са мало притеснени да гледат животно инвалид. Аз видях, че няма нищо стресиращо нито за мен, нито за животното“, категоричен е Александров. Рони носи иновационни протези. И може би е единствената в Европа с два изкуствени предни крака.

Преди Рони е правена подобна операция и на други котки, но са протезирани само задните крачета, обясни Александров. Нейният случай е бил много по-тежък, тъй като е ампутирана голяма част от крайниците. Александров предполага, че тежката съдба на животинчето, което е било намерено агонизиращо в двор, е резултат на човешка жестокост. Но сега, благодарение на бионичните протези, котето се радва на нов живот.

Рони се гледа много лесно. Тя не може да скача и да се катери по мебелите, завесите, масата. Заради протезите не може да се храни нормално и да ходи до тоалетна.

Но стопанинът й намира решение за всичките й затруднения във всекидневието. Стъпала от декоративни възглавници помагат на Рони да се качва на леглото, измислил е улеснение и за ползване на котешката тоалетна.

Дали Рони променя живота на Ивайло Александорв? Със сигурност потвърждава той. Защото вече гледа с други очи на животни в нужда и е убеден, че добротата се връща стократно.

Чуйте в звуковия файл  репортажът на Мартин Николов:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Подслон в село Стефан Караджово за хора, останали без дом след пожара във Воден

В българските села е пълно с празни къщи.  Необитаеми.  След опустошителните пожари във Воден много хора останаха бездомни. Къщата е дом, ако в нея има хора, които да я обитават и да й вдъхват живот. Затова Тодор Дросев от Габрово предоставя напълно безплатно къща в село Стефан Караджово с три спални.  Подходяща е за българи, останали без..

публикувано на 24.07.24 в 06:10

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30

Ден на отворените врати на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" в петък и събота

Ден на отворените врати на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“.  На 26 юли, петък, от 13 до 17 часа плавателният съд ще бъде базиран на Морска гара-Варна, а на 27 юли, събота, варненци и гости ще могат да го разгледат от 9 до 11 часа. Събитието се организира по случай три години от влизането на..

публикувано на 22.07.24 в 14:46
Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа. Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове? Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш..

публикувано на 22.07.24 в 12:30