Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа.

Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове?

Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш повече пари; вместо десет костюма, в гардероба си да подредиш петдесет; вместо двайсет чифта обувки – осемдесет; вместо една вила, да имаш по една на морския бряг, на океана, в планината...

Да знаем, че се прибираме у дома, където ще можем да похапнем любимо ястие и да допълни към него чаша хубаво вино, това определено оправя настроението в края на деня. Особено, ако междувременно планираме приятна почивка на плажа. Така че, да сме добре материално, това е подходяща основа, върху която лесно се гради щастие.

Вярно - има и друго. При положение, че всичко е постигнато, човек започва да изисква от съдбата и от себе си още бонуси. Дори често размива границата между бонуси и щуротии.  През 90-тте години на централната алея в престижен наш курорт често срещахме двойка, гордо разхождаща кокер шпаньола си. Какво отличаваше сладурчето от другите домашни любимци? Златният ланец на шията му. Много широк и тежък. За да няма колебания по отношение на скъпоценния метал, на каишката висеше сертификат.

Предполагам, че собствениците бяха изчерпали списъка за купуване на неща, които ги правят по-щастливи и отмятаха допълнителен списък - за престиж, или за каквото там смятаха, че е ценно за тях. С две думи бяха стигнали до етап, в който от имотното им състояние се възползваше кучето. Защото колкото повече притежаваме от нещо, толкова по-малко радост ни носи то. Първият ден на плажа или на почивка в планината е прекрасен, на петия вече сме свикнали, на седмия сме отегчени, а на десетия твърде вероятно е вместо радост, да изпитваме неистово желание да стегнем куфарите и да бягаме в обратна посока. Икономистите наричат този ефект "закон за намаляващата пределна полезност" и той обяснява факта, че някои държави и хора стават все по-богати, но това не ги прави по-щастливи.

Допълваме, че хората са склонни да се адаптират към нарастващото богатство. И това е феноменът, наречен „хедонистична бягаща пътека“, което ще рече, че непрекъснато вдигаме летвата за онова, което искаме или мислим, че ни е необходимо, за да бъдем щастливи. Амбициите увеличават скоростта на бягащата пътека, защото отново и отново ни карат да изпитваме неудовлетворение от постиженията си.

И в този задъхан и амбициозен свят, бяхме станали свидетели на чудна гледка: на една полянка до изключително оживена пътна детелина в Мадрид, се беше разположил катун. Разпънати палатки, силна музика, смях и веселба, бягащи деца, свободно пасящи коне. Един шарен, безгрижен, шумен и весел свят. Контрапункт на другия – големия, изнервен, претоварен и преуморен свят на намаляваща пределна полезност и бягащи хедонистични пътеки.

Беше сюрреалистично. Два взаимноизключващи се варианта на житейски избори. Два полярни свята, случайно и за кратко попаднали на едно място. И всеки от техните представители търси щастие. Вероятно мнозина го намират.

Всъщност животът обича да устройва шеги, да създава уникални миксове от култури и картини, да показва, че няма рамки, че светове, които изглеждат нелепо един до друг понякога откриват радост в еднакви неща.

Ако лятото е сред тях, да го живеем жадно и с вдъхновение.

През лятото хората изглеждат много по-щастливи.



По публикацията работи: Веселина Божинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

обновено на 22.11.24 в 13:56

Пореден неуспешен опит за избор на председател на НС, заседанието продължава в сряда

Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати.  Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..

публикувано на 22.11.24 в 13:46

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03

15-годишният физик Кристиан Ивковски: Трябва да си благодарен за всичко в живота си

15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката.  Кристиан учи в..

публикувано на 22.11.24 в 09:25

До 7-годишна възраст децата изяждат толкова захар, колкото един възрастен човек за целия си живот преди век

Наскоро от Националния център по обществено здраве и анализи оповестиха едни доста тревожни данни, според които България е на трето място в Европа по относителен дял на децата с наднормено тегло, а 1/3 от първокласниците са със затлъстяване. Според експертите българчетата не спортуват достатъчно и прекарват твърде дълго време пред екран...

публикувано на 22.11.24 в 08:50