Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Монголия се справи с COVID-19

Снимка: Велизара Червенкова

Монголия е известна с това, че е една от последните страни в света с номадска култура и се намира между два гиганта, а отсега нататък и с успешната си стратегия срещу пандемията от коронавирус, съобщава Би Би Си

На страната принадлежи един особен рекорд:

от началото на пандемията не е регистриран нито един случай на местен заразен ,както и нито един починал в следствие на заразата.

И всичко това на фона на обстоятелства, които правят Монголия особено застрашена: граничи с Китай, откъдето започна разпространението на вируса по цял свят и също така с Южна Корея, където се формира едно от първите огнища след Ухан при наличието на значителен поток на монголски мигранти, които работят там.

Улан Батор

Малката страна с население от 3.2 милиона жители задейства бързо комплексна стратегия за борба със заразата, която бе високо оценена от СЗО, но не получи широк международен отзвук.

Поглеждайки ретроспективно ще установим, че след първите съобщения на Китай за откритието на новия вирус от 7 януари и съобщението, че може да се предава между хора след 200 заразени и 4 починали от 20 януари, Монголия взима незабавно мерки, без да се колебае и губи време. На 24 януари са затворени училищата, а седмица по-късно затваря границата си с Китай. Следва пълно затваряне на границите по въздух и земя.

Към това се добави и друга безпрецедентна мярка:

отмяната на празненствата за Цагаан Сар монголската лунна Нова година.

В резултат на тези ранни стъпки страната успява да спечели ценно време за подготовка на здравната система , наблюдават от регионалния офис на СЗО в Монголия.

Ключът към успеха е ясен : ранни и категорични мерки, но също така и система за проследяване на случаите и локализирането им, за да се предотврати разпространението им.


В тази пандемия Монголия тества система, която се изгражда от десетилетие, след епидемията от SARS в началото на века и на нов грипен вирус A (H1N1) , който се превърна в пандемия през 2009 г.

Ограничения капацитет на монголската здравна система ангажира не само правителството, но и обществеността със спазване на предприетите мерки. Носенето на маски, практика щироко разпространена сред азиатските страни, е първото нещо, което посочват експертите в борбата с разпространението на вируса. Въвежда се носенето им на публични места, банки, магазини и пазари, а неспазването е санкционирано с глоба от 54 долара. Завишените изисквания и норми за лична хигиена водят до значителен спад в заразяването със сезонен грип, както и стомашно-чревни инфекции при децата.

Първият случай на COVID-19 в Монголия е регистриран през март и е френски гражданин, който пътува до страната през Русия и успешно се възстановява. От тогава до 12 юли са регистрирани 230 случая, всички на хора пътуващи или влезли в страната. От тях напълно излекувани са 202 души. СЗО твърди, че винаги има вероятност да има неразкрити случаи, но до този момент няма данни за огнища на разпространение.

   В страна като Монголия, в която гъстотата на населението е най-ниска в света /2 жители на кв. км/ това може и да изглежда лесна задача, но на практика не е , тъй като 40% от него е съсредоточено в силно замърсената столица и има ежедневни връзки с Китай и други страни от региона. Само два часа е полета от Пекин до Улан Батор, а до Сеул - по-малко от четири часа.

Въпреки успехите срещу COVID-19 стратегията на Монголия търпи и критики. Първата от тях е бързото затваряне на границите, което ограничи влизането на чужденци, но блокира много монголци в чужбина без възможност да се завърнат у дома.

По-късно е създадена програма за репатриране чрез държавната авиокомпания с последващ 21 дневен карантинен период в място, определено от държавата и 14 дневен вкъщи. Само през февруари 13 000 монголци се завръщат по тази програма, но други около 10 000 остават извън страната.

   Ограничаването на обществения живот в следствие на строгите мерки води до недоволство в страната, но в частност продължава, въпреки добрите резултати. Забраната на срещи води до рязък спад на икономическата активност, особено за малкия бизнес, отбелязва Саранзая Герелт-Од, изследовател от Азиатската фондация в Монголия.

Строгите мерки се отразяват и на неотдавнашната кампания за парламентарните избори, проведена на 24 юни, в която социалдемократът и наследник на бившата комунистическа партия, Монголската народна партия (ППМ), утвърди мнозинството си.

Големият празник в Монголия, Надаам също претърпя ограничения. Празниците, посветени на независимостта, напомнящи за империята на Чингиз Хан, които приключват на 15 юли се провеждат почти без публика. Само ограничен кръг високопоставени политици имаха възможност да се насладят на състезания по стрелба с лък, конни надбягвания и традиционни, които обикновено привличат хора от всички възрасти и части на страната. Въпреки особеностите в провеждането , празникът носи символика на победата на монголците над коронавируса.

„Правим същото като по времето на Чингиз Хан. Посланията на правителството стигат до всеки, дори в най-отдалеченото кътче на страната „, казва доктор Чинбурен Джиджидсурен, специализиран съветник на премиера по въпросите на здравеопазването, подчертавайки, че армията на Чингиз Хан е била изключително дисциплинирана и тази дисциплина им е помогнала много в съвременните условия. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колумбия е готова да заеме важно място в глобалния туризъм

Колумбия е един от новите световни туристически хитове. Туризмът в тази южноамериканска държава се развива от едва 10-12 години и все още не е толкова популярна като дестинация, но предлага много повече от това, което очаквате. Страната сякаш е изчистила реномето си на една от най-опасните дестинации в целия свят и готова да заеме важно място в..

публикувано на 19.12.24 в 11:00

Десетметров светещ кръст монтират на възвишението до кв. "Владислав Варненчик“ във Варна

Десетметров светещ кръст ще бъде монтиран на възвишението в местност „Ментеше“ до кв. "Владислав Варненчик“ във Варна. Кръстът ще бъде поставен до параклиса с аязмо на Св. равноапостоли Константин и Елена. Инициативата е на храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ в квартала, Духовно-просветен център „Св. Архангел Михаил“ и на Георги Манолов. С..

публикувано на 19.12.24 в 09:40

Защо да изберете услугите на професионална фирма за почистване?

Чистотата никога не е била въпрос на просто естетика – тя е свързана с вашето здраве, комфорта ви и поддържането на изрядност в дома и офиса. Именно затова специалистите на Luxct препоръчват да се доверите на услугите на професионална фирма за почистване, която гарантира безупречни резултати, спестява усилия и време и в същото време ще ви..

публикувано на 19.12.24 в 08:00

Благотворителен коледен обяд организира и тази година варненският мотоклуб "Диви деца"

Варненският мотоклуб "Диви деца" отново организира благотворителен коледен обяд за възрастни и нуждаещи се. Мястото традиционно е клуб „Усмивка“ на бившата Цирковата площадка. Датата – 22 декември, тази неделя, а началото е от 11 часа.  В момента рокерите събират трайни продукти , които ще бъдат разпределени между възрастните и нуждаещите се. Дори..

публикувано на 18.12.24 в 19:10

Старият Балчик отново в календара на Общината – бърз урок по краезнание

Корпоративният календар на Община Балчик за 2025, който ще стигне до приятели и учреждения в страната и чужбина, ще бъде кратка версия на излезлия по-рано тази година фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей – Балчик (на български и английски..

публикувано на 18.12.24 в 15:51

Обучаваха хора от уязвими групи от Варна и региона как да търсят правата си

На заключителна среща в град Варна бяха обявени резултатите от десетмесечна програма целяща да повиши осведомеността за темите, свързани с човешките права, ограничаването на дискриминацията, дезинформацията и изключването от живота на обществото на уязвими групи и потребители на социални услуги. Инициативата „По-активни и по-неуязвими“ на..

публикувано на 18.12.24 в 13:50

Представиха античния храм на Кибела с виртуална реалност

На 18 декември от 10.30 часа в Исторически музей - Балчик бе показан реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Иновативен начин за представяне на храма на Понтийската майка на боговете – Кибела, Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образвателните програми на Исторически музей – Балчик". Става..

публикувано на 18.12.24 в 11:42