Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Морско лято” във Варна - самостоятелна изложба-живопис на проф. Димитър Чолаков

Тази вечер във Варна ще бъде открита самостоятелната изложба – живопис “Морско лято” на проф. Димитър Чолаков. Откриването е в 18.30.
Арт Галерия Ларго представя за първи път в своите изложбени салони известния и тачен български художник Димитър Чолаков.

Чест гост на варненци, той има десетки участия в сборни изложби, конкурси и пленери в морската столица, както и няколко самостоятелни изложби. Настоящата експозиция се нарича „Морско лято“ и в нея са включени 25 творби, изпълнени с така характерния и разпознаваем стил на професора.

За своето творчество художникът споделя: „Винаги рисувам и живописвам това, което съм почувствал със сетивата и сърцето си. Светът и състоянията му са безкрайни и се опитвам да ги открия, усетя и предам чрез моите картини. Не живописвам буквално обектите и света около мен. Другият свят, който не се вижда, но съществува, е моя интерес и се стремя да го предам чрез картините си.“


Като че ли най-характерното за настоящата изложба е светлината, пише галеристът  Нели Вълчева. В почти всички творби e уловена типичната, позната бяла светлина, която е характерна за морските градове през лятото. В картините тя пулсира, тупти, заедно с полъха на морския бриз, който е разлюлял обектите на авторовото внимание. Въпреки, че стилът на художника може да бъде наречен, както той самия го определя, „преживяна абстракция“, в картините зрителят ще открие конкретика, свързана най-вече с изконно свързаните с морето и морския бряг идеологеми. Ще видим пейзажи на морския бряг, в които залива учудващо прилича на варненския, а носът на хоризонта прилича на Галата. Ще потънем в живописния свят на платната „Утро“ и „На брега“, в които художникът сякаш е видял и след това нарисувал свежите, тихи, интимни, миришещи на водорасли утрини долу край морето на трета буна. Със своя непогрешим усет и деликатна чувствителност Димитър Чолаков е създал пейзажи, в които всеки жител на морско селище по българското Черноморие може да припознае своя съкровен свят. Защото силата на изкуството е именно в универсалността на посланията, които всеки отделен човек свежда до интимността на своя обкръжаващ мир.

Но силата и въздействието на картините на Димитър Чолаков идват не само от универсалните послания, подредените композиции, замаскирани под абстрактен хаос и от интересната смесена техника, с която авторът сътворява своите творби. Те идват и с невероятната, неподражаема цветова палитра на художника, пише Вълчева. При Чолаков цветът е резултат от „свещенодействие, включващо забъркване на неразгадаеми смеси от бои, пигменти и лепила“, както казва проф. Десислава Минчева. Експресивен по дух, той с невероятна енергия и момчешки плам посяга при работата си към материали, които рядко ще видим в живописни творби.

Пясък, лепило, пълнители, естествена пръст, слама, както и други материали, извлечени направо от Майката – природа, са включвани в една или друга творба. А освен върху платно, художникът рисува и върху зебло и дори върху шкурка. В настоящата изложба зрителите ще имат възможност да видят именно една такава, програмна творба на Димитър Чолаков, наречена „Антична нощ“, която е полиптих от пет творби, изпълнени с акрилни бои върху шкурка. В нея материалът е впрегнат в най-висока степен в стремежа на автора да разкаже своите истории.

И още нещо интересно ще открият почитателите на творчеството на Димитър Чолаков в настоящата изложба. В нея почти всички картини като че ли са живописвани по двойки. Сякаш едната картина започва историята, а втората я довършва. А може би художникът иска да ни покаже, че една история може да бъде разказана по два различни начина. Самият Димитър Чолаков споделя, че светът и неговите състояния са безкрайни, а той като живописец се стреми да ги открие, усети и предаде чрез своите картини. И именно този стремеж често не може да приключи само с един опит и с една творба. Фантазията, изтънчената сетивност и емоционалната му чувствителност го карат да „види“ различни отсенки и мимолетни промени в един и същи пейзаж, предмет или обект. И тогава на бял свят идват различни картини на една и съща тема.

 „Морското лято“ през погледа на Димитър Чолаков може да видите  от 18.30 в Арт Галерия Ларго във Варна, ул. Хан Крум № 8.

Очаква се на откриването да присъства и автора. Изложбата продължава до 31 август.

За художника:

Димитър Чолаков е роден на 25.07.1954 г. в град Попово. През 1973 г. завършва ХГ „Илия Петров“ в София, а през 1981 г. се дипломира в НХА – София в класа на акад. Светлин Русев със специалност „Живопис“. От 1990 до 2013 г. е директор на ХГ „Никола Маринов“ в Търговище. През 1999 г. специализира в “Cite des Arts” - Париж. Димитър Чолаков има над 50 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Участва в повече от 100 международни изложби, пленери и симпозиуми, по-важни от които: Фестивал на изкуствата в Кан Сюр Мер, Франция (1984), Есенен салон в Париж (1990), пленер „Процес – пространство“ (1986-1993), Международен пленер и изложба в гр. Пулави, Полша (2013), представителни изложби „Съвременно българско изкуство“ в  Москва, Рим, Каракас, Варшава, Мадрид и др. градове. Носител на множество награди, сред които: Международна награда за живопис “Микети”, Италия (1988), Награда на изложбата “Човекът и морето”, Варна (1992), Голямата награда за живопис на “Алианц – България“ (2008), Голямата Награда за живопис "Лудогорие" – Разград (2013), Награда на БХГ „Петко Задгорски” в изложбата „Акварел 2020“ на името на Ненко Токмакчиев, Бургас (2020) и др. От 2006 г. е професор по живопис в ШУ „Епископ Константин Преславски“. Живее и работи в Търговище и в Шумен.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ателие по творческо писане със Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе

Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие  за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..

публикувано на 16.02.25 в 15:38

Започна приемът за участие в 34-тия младежки поп-рок конкурс „Сарандев“

Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.

публикувано на 15.02.25 в 14:38

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52