Провокирани от новините за спада на нивото на р. Камчия и намалелия полезен обем на язовирите Тича, Камчия и Цонево, които и трите са захранвани от притоците на Камчия – Луда Камчия и Горна Камчия, и предупрежденията за потенциален воден режим по Черноморието, наш екип се разходи до устието и по част от течението на р. Камчия.
В най-долното ѝ течение, водата е спаднала, но я има.
В района на рибарското селище, в средата на реката, дълбочината е около 3 м. "Била е и повече", разказва Иван Стоянов - един от дългогодишните рибари и собственици на лодки, които разхождат туристи по реката, който от няколко години живее постоянно в района. За последно, високи води е имало преди година и девет месеца.
"Сега реката е ленива, заради което пясъкът и морето я подпират до устието ѝ и тя не може да се излива. Водата се застоява", пояснява Стоянов.
Само от декември 2019 г. до началото на септември 2020, рибарите 11 пъти са дълбали и копали, за да достигне водата до морето, където се влива.
Срещнахме Иван Стоянов на рибарския пристан. Металните ограничения на лодката му до лявата му ръка са точката, до която Камчия се е вдигала високо за последно преди близо две години.
Няма достатъчно вода в Камчия, бяха първите му думи. Какво още разказва може да чуете в звуковия файл.
До устието на реката, срещнахме Светлозар Пенчев от Русе, току що бе приключил спускането си с каяк по Камчия.
Много дървета в реката и затлачвания спират достъпа нагоре по течението, поясни той.
Няма туристи, а малкото, които се престрашават да се качат в рибарските корабчета и да се разходят 3-4 км. по течението на Камчия до началните точки на резервата Лонгоз, са неколцина българи и поляци.
Корабчета пътуват нарядко и само с по 3-4 души в тях.
И ако в тази най-ниска част на Камчия липсата на вода не се вижда и усеща особено, то на други места спадът е видим. Фотографът Румен Сарандев преценява колко по-ниска е реката от последният път, когато е идвал - между 50 и 70 см.
Тези туфи, по които понастоящем успешно може да се организира бягане по пресечен терен, само преди няколко месеца бяха под около 20 см. вода. Видими са и дървените стволове, които са били залети от реката.
Така изглежда към днешна дата устието на Камчия, след последното му 11-то издълбаване на запушената от пясъка река само преди броени дни.
А някога, толкова някога, колкото може да е, тук всичко беше залято с вода. Сега на мястото на последните метри от някогашното устие властва пясък.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..