Днес е 25 септември - празникът на Добрич.
По този повод реших да ви кажа какво не трябва да правите и какво не трябва да пропускате, ако се озовете в столицата на Добруджа /поне според мен/.
Не пропускайте да опитате варените гевреци от „Стария Добрич“. Вярно, че не са като една време, но все пак са си вкусни. И така сте в този район, трябва да пробвате и баничките от „Пчелата“.
Не си уговаряйте среща с приятели на „Стара къща“ за да отидете на кафе в заведението отсреща. Всички си уговарят срещите там или до "Валентина"-та и рискът да попаднете на гневно бившо гадже е много голям.
Ако не можете да се биете или поне да се защитавате, не ходете в дискотеката до хотел „Добруджа“ / добричлии знаят за коя дискотека говоря /. По мое време почти всяка вечер завършваше с меле пред нея. Сигурно и сега си е така…
Не минавайте с колата си по улица „Отец Паисий“ в пазарен ден. Особено в събота и особено в сезон, в който се подготвя зимнината. На тази улица се намира Кооперативния пазар и тапите са страшни. Хайде сега някой да ми каже, че в Добрич нямало задръствания.
Не пропускайте да посетите битака. Сега вехтошарите не се събират заради пандемията, но по принцип той се провежда всяка събота. И е супер интересно. Там можете да видите, както резбован дървен шкаф в стил Луй XV за 1500 лева, така и велосипеди, чиито собственици в Европата още си ги издирват, за по 50 лева.
Задължително отидете на разходка в парка, особено край езерото. Но…добре е това да се случи в светлата част на деня, освен ако не сте любител на екстремните преживявания. Имах една позната, която в късна доба реши да си разхожда кучето в градската градина и след една година разхождаше детска количка по жълтите плочки.
Не питайте защо тия въпросни плочки на много места са изпочупени и не питайте колко е струвал мегапроекта за ремонта на центъра. Е, може да питате, разбира се, но едва ли ще се намери някой да ви отговори. Най-много да ви запознаят в подробности с градските клюки по повот този ремонт.
Знаете, че водата е човешко благо, на което всеки гражданин имам неотменно право. В Добрич обаче това не важи. Ако се събудите сутринта и няма вода, да знаете, че това си е нормално. По-странното би било, ако има. Сигурно и за това вместо с „Добър ден“, в Добрич се поздравяват с въпроса „Кога ще пуснат водата…?“.
Не се хвалете, че сте от Варна и най-вече не казвайте, че добричлии не могат да шофират. Какво означават варненските безмислици Транспортен Хаос, Текстас, ТеХеран и т.н, за добричлии няма никакво значение. Те са сигурни, че не са по-лоши шофьори и, честно да ви кажа, като виждам как шофират някои варненци, може хората от Добрич да са прави…
Не пропускайте да отидете с цялото си семейство в Зоологическата градина. Центърът за защита на природата и животните е уникален за цялата страна и наистина си струва да се посети. Вярно, че екзотични животни почти липсват и, че доскоро мини кенгурата не се виждаха, защото тревата беше по-висока от тях, но все пак преживяването си заслужава и децата ви ще го помнят дълго.
Ако никога не сте били в Добрич, сигурен съм, че след като сте прочели написаното ще отделите поне един уикенд за да го посетите. Спокойно отидете там, все пак вече знаете както не трябва да правите, но и какво не трябва да пропускате.
А на добричлии, Честит празник!
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..