Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Балабанов: Действията на опозицията в пленарна зала рушат престижа на институцията и на град Варна

"Не смятам че, количествата на заседанията определят тяхното качество. Сесии се провеждат тогава когато има достатъчно материали за вземане на решение". Така отговори председателя на Общински съвет Варна Тодор Балабанов, на поисканата му оставка от групата на „Демократична България” в местния парламент. Според него, никъде в българското законодателство не е посочено, колко заседания трябва да има съвета годишно или пък за целия мандат. За предаването „Позиция” той каза че комисиите са помощен орган към съвета и те не вземат решения. Това че в комисия в последния момент е постъпил материал за разглеждане, не значи, че комисията взима окончателно решение:  

Тодор Балабанов: След това има срок за свикване на сесия в който срок общинските съветници имат достатъчно време да се запознаят и подготвят и да се проведе отделен дебат по всяка една от точките които желае и за която смята, че има допълнителна нужда от информация. Съжалявам, че за една година, част от общинските съветници не са успели да научат това нещо. От друга страна, не се учудвам, защото в този период от тяхна страна не е влязло нито едно надлежно аргументирано предложение.

Въпрос: Обвиненията са, че материали за сесията се дават в последния момент. 

Тодор Балабанов: Три дни преди заседанието на общинския съвет са изпратени абсолютно всички материали към съветниците. Същите материали са качени и на сайта на Общински съвет Варна. В същия срок. Това нещо е проверимо, става дума за електронна система и не е сериозно да се говори, че е в последния момент. Може да е имало такива случаи преди комисия, но не и преди заседания на общинския съвет, който взема окончателното решение в крайна сметка. 

Въпрос: Има ли пренебрежение към въпросите и казусите поставяни от опозицията в пленарна зала и в комисиите?

Тодор Балабанов: Не приемам такава критика. Уважавам всички техни политически възгледи, но не приемам несериозно поведение в съвета, не приемам уронване на престижа, каквото се получи по време на последната сесия, не приемам да се иска оставка от трибуната на пленарно заседание и да се казва, че трябва време за да се подготвят, да бъде мотивирано. А няколко часа преди това те са го поддали в писмен вид. Целият дебат беше обърнат на детска градина. Резултатът при гласуване ясно показа… 

Въпрос: Тези събития ще ви накарат ли, да преосмислите това което правите, да свикате среща с опозицията, за да разберете от какво точно са недоволни и какво им пречи в работата на съветници?

Тодор Балабанов: И в залата казах, кабинетът ми е отворен винаги. Част от тези общински съветници които внесоха искането за оставката ми, са гостували доста често в моя кабинет. През последната година поне няколко пъти. Част от тях. Вратата винаги е била отворена, без значение колко пъти ще ми искат оставката. Предложения за промяна в работата, в процедурата на съвета се правят чрез промяна в правилника, в писмен вид и т.н. Но тези колеги, които искаха да правят такива промени преди няколко месеца им осигурихме адвокатска помощ за да им помогнат как да си формулират предложенията, защото има изискване на закона как те да бъдат оформени. Има го на видеозаписи, станало е в залата. От тогава няма и помен от тези предложения. Искаха ритмичност, искаха цикличност на заседанията. Нито едно от тези предложения не е постъпило в деловодството по надлежния ред. Това означава, че тези хора на практика са неподготвени.

Тодор Балабанов: Даже не мисля, че този разговор е толкова политически, колкото инстуционален. Удрайки по престижа на общинския съвет, се удря по престижа на града. Същия казус имахме при проблема с тръбата във Варненското езеро. Поведението им доведе до огромен отлив на туристи.

Въпрос: Мислите ли, че точно това е повлияло?

Тодор Балабанов: Категорично. Категорично. Само аз съм свидетел, как поне десет човека са ме потърсили лично, има ли проблем във Варна.

(Бел. ред. Цялото интервю може да чуете във звуковия файл)





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48